Svensk underskud udligner næsten dansk jubeloverskud

Elgiganten i Danmark afleverede for en måned siden et stærkt trecifret millionoverskud. I Sverige er det gået direkte modsat. Her har man fået et trecifret millionunderskud.

Artikel top billede

Smilene må være ret stive hos Elgigantens svenske selskab. Det kan godt være at de har presset Expert ud af det svenske marked. Men prisen for at drive forretning i Sverige skal gøres op i et trecifret milliontal.

Hvor Elgiganten i Danmark for nylig fremviste et regneskab, der nærmest var en ren magtmanifestation med et overskud på 158 millioner kroner før skat, så er det svenske regnskab en katastrofe.

115 millioner svenske kroner lyder det smertende minus på. Og så er det endda en forbedring i forhold til året før, hvor Elgiganten i Sverige havde et underskud på 223 millioner svenske kroner.

Ifølge Elgigantens svenske direktør Niclas Eriksson er dog dog nu slut med de røde tal. Næste år bliver de sorte siger han i en kommentar til Channelworlds svenske søstermedie IT24.

"Vi er glade og stolte over at øge omsætningen og forbedre resultatet i et hårdt marked. Vi ser meget optimistisk på fremtiden, og halvårsresultatet viser, at vi kommer til aflevere sorte tal for indeværende regnskabsår," siger han til IT24.

Læs mere:

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior .NET Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S