Microsoft-landechef sælger Windows 8-telefoner i Elgiganten

Microsoft lægger ekstra tryk på consumer-markedet, og sender folk ud i 20 butikker over hele Sverige i dag.

Artikel top billede

Per Adolfsson, direktør for Microsoft i Sverige, er for en dag demonstrice  i Elgigantens store butik på Kungsgatan i Stockholm.  Det er et led i en kampagne, hvor Microsoft er ude i 20 butikker over hele Sverige og demonstrere deres forbrugerprodukter.

Overfor svenske IT24 indrømmer Per Adolfsson, at han aldrig har stået i butik før, men han tror det kommer til at blive en givende oplevelse.

"Jeg tror måske ikke, at det at vi står her, kommer til at give et stort ekstrasalg, men det bliver rigtig sjovt at se, hvilken feedback kunderne giver," siger Adolfsson til IT24.

Per Adolffson fortæller til IT24, at det fortrinsvis bliver Windows 8, Windows Phone 8-telefoner og Microsoft Office, som han kommer til at demonstrere for kunderne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse