Surface Pro halverer batteri-levetid

Microsofts næste tablet-pc med Intel-processor tærer hårdt på batteriet.

Artikel top billede

Microsoft har netop annonceret priserne og de tekniske data for de kommende Surface Pro tablet-pc'er, som bruger Intel-processorer i stedet for ARM-chips. Den kommende 64 GB-version skal sælges for 899 dollar i USA, mens en udgave med 128 GB lagerpladsen kan fås for 999 dollar. Begge priser inkluderer en pen, men ikke et særligt tastatur-cover, der koster yderligere 120-130 dollar.

Men det mest interessante er måske batteri-levetiden, som er noget lavere end i tablet-pc'er med ARM-teknologi. Intels processorer har generelt en højere ydelse, men bruger også mere energi.

Det ser ud til, at batteriet kun holder halvt så længe som i Surface RT med ARM-processor. Det skriver ZDNet med henvisning til en melding på Twitter.

Surface RT kan køre i mellem otte og ti timer mellem opladninger - det er lidt mindre end iPad. Det skulle betyde, at Surface Pro kun holder i fire-fem timer. Det er omtrent samme batteritid som en bærbar computer, og det er meget lidt for en tablet-pc.

Den kommende Surface Pro bruger Intels tredje-generations Ivy Bridge Core i5 processor, som har et noget højere strømforbrug end Atom/Clover Trail og den kommende Haswell-generation.

Microsoft har selv udsendt et dokument, der sammenligner de tekniske specifikationer for Surface med Windows RT og Surface (Pro) med Windows 8 Pro.

En af de store fordele i den Intel-baserede tablet-pc er, at den er i stand til at afvikle eksisterende Windows 7 desktop-applikationer.

Den har dobbelt så meget systemhukommelse - 4 GB i stedet for 2 GB - og lagerpladsen er også fordoblet.

Men her er det værd at bemærke, at Windows 8 sluger en del af pladsen. På en Windows RT tablet-pc med 32 GB lagerplads kan man risikere, at kun halvdelen af pladsen faktisk er til rådighed.

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job