Surface Pro halverer batteri-levetid

Microsofts næste tablet-pc med Intel-processor tærer hårdt på batteriet.

Artikel top billede

Microsoft har netop annonceret priserne og de tekniske data for de kommende Surface Pro tablet-pc'er, som bruger Intel-processorer i stedet for ARM-chips. Den kommende 64 GB-version skal sælges for 899 dollar i USA, mens en udgave med 128 GB lagerpladsen kan fås for 999 dollar. Begge priser inkluderer en pen, men ikke et særligt tastatur-cover, der koster yderligere 120-130 dollar.

Men det mest interessante er måske batteri-levetiden, som er noget lavere end i tablet-pc'er med ARM-teknologi. Intels processorer har generelt en højere ydelse, men bruger også mere energi.

Det ser ud til, at batteriet kun holder halvt så længe som i Surface RT med ARM-processor. Det skriver ZDNet med henvisning til en melding på Twitter.

Surface RT kan køre i mellem otte og ti timer mellem opladninger - det er lidt mindre end iPad. Det skulle betyde, at Surface Pro kun holder i fire-fem timer. Det er omtrent samme batteritid som en bærbar computer, og det er meget lidt for en tablet-pc.

Den kommende Surface Pro bruger Intels tredje-generations Ivy Bridge Core i5 processor, som har et noget højere strømforbrug end Atom/Clover Trail og den kommende Haswell-generation.

Microsoft har selv udsendt et dokument, der sammenligner de tekniske specifikationer for Surface med Windows RT og Surface (Pro) med Windows 8 Pro.

En af de store fordele i den Intel-baserede tablet-pc er, at den er i stand til at afvikle eksisterende Windows 7 desktop-applikationer.

Den har dobbelt så meget systemhukommelse - 4 GB i stedet for 2 GB - og lagerpladsen er også fordoblet.

Men her er det værd at bemærke, at Windows 8 sluger en del af pladsen. På en Windows RT tablet-pc med 32 GB lagerplads kan man risikere, at kun halvdelen af pladsen faktisk er til rådighed.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S