Her er iMac'en du aldrig kan reparere selv

Køb forgængeren, lyder anbefalingen fra iFixit.

Artikel top billede

Den nye 21,5-tommers iMac fra Apple er allerede landet på operationsbordet hos iFixit, som nu er klar med en helt klassisk teardown. Apple har sendt sin stationære computer på slankekur, og tykkelsen er nu helt nede på 5 millimeter ude ved kanten. Men der er en pris - og det er ikke kun de mange penge, som du skal aflevere til Apple.

På en reparationsskala fra 1 til 3 lander den nye iMac på et tretal, og det er betydeligt dårligere end sidste års model, som fik 7 ud af 10 point.

I den gamle model er skærmpanelet fastgjort med magneter, men nu har Apple valgt at klæbe panelet fast til rammen, og det betyder så, at det bliver meget svært at fjerne igen.

Apple får heller ikke plus-point for sin beslutning om, at RAM-pladserne ikke længere skal være tilgængelige fra ydersiden.

I den dyrere 27-tommers model kan du stadig selv udvide hukommelsen, men den billige 21-tommers udgave kan ikke opgraderes med ekstra RAM uden at sende maskinen til producenten.

Nu kommer du sikkert ikke til at mangle RAM lige med det samme. Standardmodellen indeholder 8 GB RAM, og det burde være rigelig til de fleste behov. Men det er ikke altså ikke uden videre muligt at udvide det senere med mere hukommelse.

RAM-indstikpladserne sidder under bundkortet, og det kræver, at hele computeren bliver skilt ad, før man kan komme til at sætte flere hukommelsesmoduler i. Så er det kun en ringe trøst, at RAM-klodserne ikke er limet eller loddet fast.

Der er heller ingen mulighed for at indbygge en ekstra harddisk, selv om der stadig er rigeligt med fri plads i kabinettet.

På billederne hos iFixit kan man se et overraskende mærke med teksten ""Designed by Apple in California, Assembled in USA." I de sidste år har Apple samlet alle sine produkter i Kina, og det er uklart, om selskabet nu har flyttet en del af sin produktion tilbage til USA, eller om det blot er en fejl på mærket.

Processoren loddes fast

Det er ikke kun Apple-folket, der får sværere ved at rodde i computeren fremover. Forleden kom det frem, at Intel vil gøre det umuligt at skifte cpu med sin kommende processor-generation Broadwell. I dag kan man selv udskifte pc'ens processor, blot man kan finde en model der passer til bundkortets sokkel. Men den kommende 14-nanometer processor-generation Broadwell kommer angiveligt kun i et såkaldt BGA (Ball Grid Array).

Det betyder, at det er slut med de processorsokler, som kendes i dag. Processoren er fastmonteret på bundkortet og kan ikke skiftes. En BGA-processor har en række loddepunkter på undersiden, såkaldte bumps, som bliver loddet fast til bundkortet.

I dag sælger Intel sine pc-processorer med såkaldte LGA'er (Land Grid Array), hvor det er nemt at fjerne cpu'en. Der findes også micro-PGA (Pin Grid Array) og BGA til mobile computere.

Broadwell kommer først i 2014. Til næste år kommer Haswell, som altså stadig vil kunne fås i en sokkel-udgave.

Intel har ikke selv bekræftet informationerne, men beslutningen om at fjerne processor-soklen kan skyldes, at man ønsker at spare plads i kompakte all-in-one pc'er, der ligner iMac. De stationære computere har været på tilbagegang, og de få modeller, der er tilbage, bliver mindre og sværere at åbne.

Nogle af de aktuelle all-in-one computere bruger allerede mobil-processorer, som også sluger mindre energi.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos