Steve Jobs-filmen er færdig

Filmen om Steve Jobs har allerede premiere til januar.

Artikel top billede

Ashton Kutcher spiller Steve Jobs.

Steve Jobs blev lagt i graven for et år siden. Nu er filmen om hans korte, men indflydelsesrige, liv snart på vej til det store lærred.

Allerede til januar bliver filmen jOBS vist frem på den kendte filmfestival Sundance Film Festival i USA.

Her vil man kunne se Ashton Kutcher i hovedrollen som Steve Jobs. Der har været rejst en del kritik af at bruge en Hollywood-kæledægge og skuespiller som pt er mest kendt som fjollet afløser for Charlie Sheen i tv-serien "Two and a Half Men". 

Men Ashton Kutcher er faktisk selv velbevandret inden for teknologibranchen. Han har investeret i flere opstartsvirksomheder og er bestyrelsesmedlem eller rådgiver for mange af firmaerne.

De første billeder i Kutcher i rollen som Apples-stifter viser også, at han har ret nemt ved at ramme den fysiske lighed med Jobs.

Steve Jobs' ven og senere fjende Sculley spilles af Matthew Modine, der blandt andet er kendt fra Full Metal Jacket. Medstifter Wozniak spilles af Josh Gad.

Derfor blev den udvalgt

"jOBS" følger Steve Jobs fra 1971 til 2000. Det vil sige både opbygningen af Apple og tiden, hvor han blev smidt på porten. Tiden hos NeXT og Pixar - og triumftoget tilbage til Apple.

Filmeksperterne hos Sundance forklarer til The Hollywood Reporter, at filmen fortjener at komme med på festivalen, fordi den er "inspirerende", og fordi Ashton Kutchers skuespil var "ganske bemærkelsesværdig".

Der er endnu ikke nogen trailer for filmen, men man kan følge udviklingen på IMDB. Filmens danske premieredato er sat til den 3. oktober næste år.

Sideløbende skulle instruktøren Aaron Sorkin også være ved at lave en Apple/Steve Jobs-film.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job