Steve Jobs-filmen er færdig

Filmen om Steve Jobs har allerede premiere til januar.

Artikel top billede

Ashton Kutcher spiller Steve Jobs.

Steve Jobs blev lagt i graven for et år siden. Nu er filmen om hans korte, men indflydelsesrige, liv snart på vej til det store lærred.

Allerede til januar bliver filmen jOBS vist frem på den kendte filmfestival Sundance Film Festival i USA.

Her vil man kunne se Ashton Kutcher i hovedrollen som Steve Jobs. Der har været rejst en del kritik af at bruge en Hollywood-kæledægge og skuespiller som pt er mest kendt som fjollet afløser for Charlie Sheen i tv-serien "Two and a Half Men". 

Men Ashton Kutcher er faktisk selv velbevandret inden for teknologibranchen. Han har investeret i flere opstartsvirksomheder og er bestyrelsesmedlem eller rådgiver for mange af firmaerne.

De første billeder i Kutcher i rollen som Apples-stifter viser også, at han har ret nemt ved at ramme den fysiske lighed med Jobs.

Steve Jobs' ven og senere fjende Sculley spilles af Matthew Modine, der blandt andet er kendt fra Full Metal Jacket. Medstifter Wozniak spilles af Josh Gad.

Derfor blev den udvalgt

"jOBS" følger Steve Jobs fra 1971 til 2000. Det vil sige både opbygningen af Apple og tiden, hvor han blev smidt på porten. Tiden hos NeXT og Pixar - og triumftoget tilbage til Apple.

Filmeksperterne hos Sundance forklarer til The Hollywood Reporter, at filmen fortjener at komme med på festivalen, fordi den er "inspirerende", og fordi Ashton Kutchers skuespil var "ganske bemærkelsesværdig".

Der er endnu ikke nogen trailer for filmen, men man kan følge udviklingen på IMDB. Filmens danske premieredato er sat til den 3. oktober næste år.

Sideløbende skulle instruktøren Aaron Sorkin også være ved at lave en Apple/Steve Jobs-film.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job