Steve Jobs-filmen er færdig

Filmen om Steve Jobs har allerede premiere til januar.

Artikel top billede

Ashton Kutcher spiller Steve Jobs.

Steve Jobs blev lagt i graven for et år siden. Nu er filmen om hans korte, men indflydelsesrige, liv snart på vej til det store lærred.

Allerede til januar bliver filmen jOBS vist frem på den kendte filmfestival Sundance Film Festival i USA.

Her vil man kunne se Ashton Kutcher i hovedrollen som Steve Jobs. Der har været rejst en del kritik af at bruge en Hollywood-kæledægge og skuespiller som pt er mest kendt som fjollet afløser for Charlie Sheen i tv-serien "Two and a Half Men". 

Men Ashton Kutcher er faktisk selv velbevandret inden for teknologibranchen. Han har investeret i flere opstartsvirksomheder og er bestyrelsesmedlem eller rådgiver for mange af firmaerne.

De første billeder i Kutcher i rollen som Apples-stifter viser også, at han har ret nemt ved at ramme den fysiske lighed med Jobs.

Steve Jobs' ven og senere fjende Sculley spilles af Matthew Modine, der blandt andet er kendt fra Full Metal Jacket. Medstifter Wozniak spilles af Josh Gad.

Derfor blev den udvalgt

"jOBS" følger Steve Jobs fra 1971 til 2000. Det vil sige både opbygningen af Apple og tiden, hvor han blev smidt på porten. Tiden hos NeXT og Pixar - og triumftoget tilbage til Apple.

Filmeksperterne hos Sundance forklarer til The Hollywood Reporter, at filmen fortjener at komme med på festivalen, fordi den er "inspirerende", og fordi Ashton Kutchers skuespil var "ganske bemærkelsesværdig".

Der er endnu ikke nogen trailer for filmen, men man kan følge udviklingen på IMDB. Filmens danske premieredato er sat til den 3. oktober næste år.

Sideløbende skulle instruktøren Aaron Sorkin også være ved at lave en Apple/Steve Jobs-film.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S