Steve Jobs-filmen er færdig

Filmen om Steve Jobs har allerede premiere til januar.

Artikel top billede

Ashton Kutcher spiller Steve Jobs.

Steve Jobs blev lagt i graven for et år siden. Nu er filmen om hans korte, men indflydelsesrige, liv snart på vej til det store lærred.

Allerede til januar bliver filmen jOBS vist frem på den kendte filmfestival Sundance Film Festival i USA.

Her vil man kunne se Ashton Kutcher i hovedrollen som Steve Jobs. Der har været rejst en del kritik af at bruge en Hollywood-kæledægge og skuespiller som pt er mest kendt som fjollet afløser for Charlie Sheen i tv-serien "Two and a Half Men". 

Men Ashton Kutcher er faktisk selv velbevandret inden for teknologibranchen. Han har investeret i flere opstartsvirksomheder og er bestyrelsesmedlem eller rådgiver for mange af firmaerne.

De første billeder i Kutcher i rollen som Apples-stifter viser også, at han har ret nemt ved at ramme den fysiske lighed med Jobs.

Steve Jobs' ven og senere fjende Sculley spilles af Matthew Modine, der blandt andet er kendt fra Full Metal Jacket. Medstifter Wozniak spilles af Josh Gad.

Derfor blev den udvalgt

"jOBS" følger Steve Jobs fra 1971 til 2000. Det vil sige både opbygningen af Apple og tiden, hvor han blev smidt på porten. Tiden hos NeXT og Pixar - og triumftoget tilbage til Apple.

Filmeksperterne hos Sundance forklarer til The Hollywood Reporter, at filmen fortjener at komme med på festivalen, fordi den er "inspirerende", og fordi Ashton Kutchers skuespil var "ganske bemærkelsesværdig".

Der er endnu ikke nogen trailer for filmen, men man kan følge udviklingen på IMDB. Filmens danske premieredato er sat til den 3. oktober næste år.

Sideløbende skulle instruktøren Aaron Sorkin også være ved at lave en Apple/Steve Jobs-film.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S