ComOFF: Microsoft indrømmer at Internet Explorer stinker

Browseren der kun er...lidt dårlig.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Microsoft har fået så mangle prygl for at halte bagefter med udviklingen af sin Internet Explorer-browser, at firmaet har opgivet at børste det dårlige image af sig. Så i stedet er Microsoft nu begyndt at bruge Explorers mangler i sin markedsføring.

I den seneste reklamevideo fra Microsofts marketingbureau ser man en indædt hader af Internet Explorer, der bruger enhver lejlighed på nettet til at få afløb for sine frustrationer over browseren i form af vrisne kommentarer.

Som en automatreaktion efterlader han beskeden: "IE Sucks" overalt, hvor han kan komme af sted med det på nettet. Men da han lærer om fortræffelighederne i den nyeste aftapning af browseren, Internet Explorer 10, må han modificere sit had. Se hele filmen nederst, hvor Microsoft også indirekte får nedgjort sine kritikere som hævngerrige, konservative nørder, der hader Internet Explorer af principper og ikke på baggrund af teknikken.

Se mere på Browseryoulovedtohate.com.

Reklamen er en del af en ironisk kampagne, som har spredt sig over hele 2012. Tidligere i år kørte Microsoft denne selvironiske stribe film og tegninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S