Flugten er slut for antivirus-millionær

Den mordmistænkte John McAfee er nu anholdt i Guatemala.

Artikel top billede

Efter næsten en måned på flugt er antivirus-millionæren John McAfee nu blevet anholdt på et hotel i Guatemala City. Det melder Associated Press. Den 67-årige stifter af McAfee har været på flugt fra politiet efter skuddrabet på hans nabo Gregory Faull i Belize.

Samtidig har han blogget og givet interviews til journalister i den bizarre sag. Der er ikke udstedt en international arrestordre på McAfee, men politiet i Guatemala har anholdt ham for at have rejst ind i landet ulovligt. Han skal nu udvises, men det er uklart, hvilket land han skal sendes til.

McAfee, der tjente en formue på antivirus-firmaet med samme navn, har tidligere været anholdt for ulovlig våbenbesiddelse i Belize. Men han afviser, at han er indblandet i naboens mord.

Den 67-årige er overbevist om, at politiet vil dræbe ham, hvis de får fat i ham. Han mener selv, at han er offer for en politisk sammensværgelse i det mellemamerikanske land, hvor han har boet siden 2008.

I sin blog har han blandt andet hævdet, at hans venner og bekendte i Belize nu bliver tilbageholdt og chikaneret af politiet. Han har været på flugt med en 20-årig pige, der har hjulpet med at skjule ham. Efter et par dage vendte han tilbage til sit hus i en forklædning, som han beskriver i sin blog, og ingen har åbenbart været i stand til at genkende ham.

McAfees blogindlæg er fyldt med bizarre detaljer og påstande - herunder at politiet har gravet hans døde vagthunde op - og han fortæller, at han har gennemført sin egen efterforskning for at finde morderen.

I et af sine sidste blogindlæg skriver McAfee, at han har hyret en af de mest kendte advokater i Guatemala, Telesforo Guarra, til at forsvare sig. Han skriver også, at advokaten skal arrangere et møde med premierministeren i Belize.

McAfees flugt til Guatemala blev afsløret af EXIF meta-data i et billede, der blev lagt ud hos et online-magasin. Den 67-årige har efterfølgende hævdet, at han har manipuleret billedets meta-data.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job