Her er Nokias nye discount-smartphone

I september lancerede Nokia sine nye topmodeller i Lumia-serien, og nu følger lillebror Lumia 620. Han er mere klejn og har ikke så mange muskler som sine brødre. Til gengæld er han væsentlig billigere.

Med Lumia 820 og især 920 forsøger Nokia at kommer tilbage på den helt store mobilscene, og der er generelt blevet taget godt imod comebacket. 

Modellerne blev lanceret i september, og her tre måneder efter er Nokia klar med endnu en ny Lumia-model.

Den hedder Lumia 620, og som modelnavnet antyder, er det en på alle måder mindre telefon end sine storebrødre.

Telefonen er udstyret med styresystemet Windows Phone 8, men den har en skærm på blot 3,8 tommer med en opløsning på 800 gange 480 pixels.

Til sammenligning er Nokia Lumia 920 udstyret med et display på 4,5 tommer og en opløsning på 1.280 gange 768 pixel.

Modsat topmodellen har Lumia 620 plads til hukommelseskort, så den faste og forholdsvis spinkle lagerplads på otte gigabyte kan udvides.

I motorrummet sidder en Snapdragon S4 dualcore 1 GHz processor, og den har dermed lidt mindre power end sine storebrødre i Lumia-serien.

Mobilen er heller ikke udstyret med nogle af de innovative tiltag som i Lumia 920, der er kendt for sin evne til at lade op trådløst. Og telefonen understøtter heller ikke 4G.

Ligesom mange andre Windows Phone-modeller fås den nye Nokia i hidsige farver som pink, grøn og orange. Det er dog også muligt at få en hvid eller sort model.

Der sidder et fem megapixel kamera i Lumia 620, og det er kun i stand til at skyde video i 720p - 1.280 gange 720 pixels - og altså ikke fuld HD.

Telefonen vejer 127 gram, hvilket er 58 gram mindre end topmodellen Lumia 920.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Nokia om konkret dansk pris og lancering, og på Nokias hjemmeside står der blot "kommer snart".

Mobilen er annonceret i USA til 250 dollar uden abonnement. Det svarer til cirka 1.500 kroner. Prisen på mobilen bliver formentlig en smule højere herhjemme, så regn med cirka 2.000 kroner

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job