Her er Nokias nye discount-smartphone

I september lancerede Nokia sine nye topmodeller i Lumia-serien, og nu følger lillebror Lumia 620. Han er mere klejn og har ikke så mange muskler som sine brødre. Til gengæld er han væsentlig billigere.

Med Lumia 820 og især 920 forsøger Nokia at kommer tilbage på den helt store mobilscene, og der er generelt blevet taget godt imod comebacket. 

Modellerne blev lanceret i september, og her tre måneder efter er Nokia klar med endnu en ny Lumia-model.

Den hedder Lumia 620, og som modelnavnet antyder, er det en på alle måder mindre telefon end sine storebrødre.

Telefonen er udstyret med styresystemet Windows Phone 8, men den har en skærm på blot 3,8 tommer med en opløsning på 800 gange 480 pixels.

Til sammenligning er Nokia Lumia 920 udstyret med et display på 4,5 tommer og en opløsning på 1.280 gange 768 pixel.

Modsat topmodellen har Lumia 620 plads til hukommelseskort, så den faste og forholdsvis spinkle lagerplads på otte gigabyte kan udvides.

I motorrummet sidder en Snapdragon S4 dualcore 1 GHz processor, og den har dermed lidt mindre power end sine storebrødre i Lumia-serien.

Mobilen er heller ikke udstyret med nogle af de innovative tiltag som i Lumia 920, der er kendt for sin evne til at lade op trådløst. Og telefonen understøtter heller ikke 4G.

Ligesom mange andre Windows Phone-modeller fås den nye Nokia i hidsige farver som pink, grøn og orange. Det er dog også muligt at få en hvid eller sort model.

Der sidder et fem megapixel kamera i Lumia 620, og det er kun i stand til at skyde video i 720p - 1.280 gange 720 pixels - og altså ikke fuld HD.

Telefonen vejer 127 gram, hvilket er 58 gram mindre end topmodellen Lumia 920.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Nokia om konkret dansk pris og lancering, og på Nokias hjemmeside står der blot "kommer snart".

Mobilen er annonceret i USA til 250 dollar uden abonnement. Det svarer til cirka 1.500 kroner. Prisen på mobilen bliver formentlig en smule højere herhjemme, så regn med cirka 2.000 kroner

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,