Kun 25 udviklere står for halvdelen af app-salget

Tusindvis af udviklere håber på at score kassen på apps, men det er kun meget få, der opnår den store succes.

Artikel top billede

En meget lille gruppe af udviklere står for langt den største del af omsætningen i de to største app-butikker, Apple App Store og Google Play. Det viser nye tal fra Canalys. Faktisk er det halvdelen af omsætningen, som går til blot 25 udviklere. Det er stort set alle sammen spilfirmaer - kun én af dem sælger en app, der ikke er spilrelateret.

Begge app-butikker har mere end 700.000 forskellige apps, men det er altså kun meget få af dem, der trækker en stor del af salget.

Den samlede omsætning med app-salg og in-app-betalinger i USA anslås til næsten 700 millioner kroner i de første 20 dage af november 2012. Heraf er det så 350 millioner kroner, der skal deles mellem 25 firmaer.

På listen over dem, der tjener mest i de mobile app-butikker, finder man Zynga, Electronic Arts, Disney, Kabam, Rovio, Glu, Gameloft og Storm8's TeamLava.

Så er det ikke overraskende, at spil fylder rigtig meget på top-listerne. Det er 145 ud af de 300 mest populære apps i Apple App Store, der er spil. I Google Play er det 116 af de øverste 300.

Den eneste undtagelse blandt de 25 er Pandora, som tilbyder den populære Pandora Radio app.

Electronic Arts har hele 962 forskellige spil til iOS, mens Rovio tilbyder otte varianter af Angry Birds i Google Play store.

Det betyder også, at nye ukendte udviklere har svært ved at trænge igennem med deres apps. De drukner ganske enkelt i oceanet af software. De store og kendte spiludgivere sidder meget tungt på app-markedet.

Den gode nyhed for udviklere er så, at app-salget generelt er stigende. Ifølge tal fra analysefirmaet App Annie er salget i iOS App Store steget med 12,9 pct. fra januar til oktober 2012, mens det er tredoblet hos Google Play i samme periode.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S