Kun 25 udviklere står for halvdelen af app-salget

Tusindvis af udviklere håber på at score kassen på apps, men det er kun meget få, der opnår den store succes.

Artikel top billede

En meget lille gruppe af udviklere står for langt den største del af omsætningen i de to største app-butikker, Apple App Store og Google Play. Det viser nye tal fra Canalys. Faktisk er det halvdelen af omsætningen, som går til blot 25 udviklere. Det er stort set alle sammen spilfirmaer - kun én af dem sælger en app, der ikke er spilrelateret.

Begge app-butikker har mere end 700.000 forskellige apps, men det er altså kun meget få af dem, der trækker en stor del af salget.

Den samlede omsætning med app-salg og in-app-betalinger i USA anslås til næsten 700 millioner kroner i de første 20 dage af november 2012. Heraf er det så 350 millioner kroner, der skal deles mellem 25 firmaer.

På listen over dem, der tjener mest i de mobile app-butikker, finder man Zynga, Electronic Arts, Disney, Kabam, Rovio, Glu, Gameloft og Storm8's TeamLava.

Så er det ikke overraskende, at spil fylder rigtig meget på top-listerne. Det er 145 ud af de 300 mest populære apps i Apple App Store, der er spil. I Google Play er det 116 af de øverste 300.

Den eneste undtagelse blandt de 25 er Pandora, som tilbyder den populære Pandora Radio app.

Electronic Arts har hele 962 forskellige spil til iOS, mens Rovio tilbyder otte varianter af Angry Birds i Google Play store.

Det betyder også, at nye ukendte udviklere har svært ved at trænge igennem med deres apps. De drukner ganske enkelt i oceanet af software. De store og kendte spiludgivere sidder meget tungt på app-markedet.

Den gode nyhed for udviklere er så, at app-salget generelt er stigende. Ifølge tal fra analysefirmaet App Annie er salget i iOS App Store steget med 12,9 pct. fra januar til oktober 2012, mens det er tredoblet hos Google Play i samme periode.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse