"Vores hjemmeside er grim - men I kan ikke stave"

Landets grimmeste hjemmeside tilhører Hvidovre Badminton Club, lyder dommen. Men nu smasher badmintonspillerne tilbage: De der peger fingre har fejl på deres egen hjemmeside.

Artikel top billede

Badmintonspillerne i Hvidovre er en smule fortørnede over, at deres frivillige klub har vundet mesterskabet om at have landets grimmeste hjemmeside.

For dommen over klubbens hjemmeside er ikke et fejlfrit smash.

Det mener René Straube, der beskriver sig som en ven af badmintonklubben.

Han erkender, at der er flere tydelige web-mangler på den frivillige forenings hjemmeside, men kritikken runger hult, når den kommer fra et professionelt webbureau, der selv har fejl og mangler på deres hjemmeside. 
 
"Man skal ikke kaste med sten, når man selv bor i et glashus. I bekender jer jo til at være professionelle, og må jo som sådan optræde som det, og når I nu uopfordret tillader jer at kommentere andres hjemmesider, så vil jeg tillade mig at kommentere jeres egen hjemmeside," siger René Straube.

Fejl og mangler

Kåringen "Danmarks Grimmeste Hjemmeside" er arrangeret af webbureauet Spreadsite.

Han henviser til kommafejl, manglende ord og stavefejl (fx. dyre/dyrere) på Spreadsites hjemmeside.

"Jeg vil med spænding se frem til, at I retter jeres egne bøffer, før I giver jer i kast med andres," siger René Straube.

Er det ikke en smule småligt at angribe webbureauet, der har brugt en ekstern jury og som i øvrigt gratis har tilbudt klubben et nyt webdesign som præmie?

"Jeg kan godt forstå dit spørgsmål, men det var som sådan ikke et angreb. Jeg har bare nysgerrigt kigget på hjemmesiden for det firma, som har bedømt den grimmeste hjemmeside. Så tænker man, at deres egen da må være spektakulær, eller i hvert fald som sådan tæt på fejlfri," siger René Straube.

"Så egentlig ender historien for mit vedkommende med at konstatere, at firmaet bag denne udnævnelse såmænd ikke engang kan styre deres egen baggård. Og hvem vil så gerne have designet en hjemmeside af dem?"

Spreadsite har ikke ønsket at besvare kritikken.

LÆS OGSÅ: Her er Danmarks grimmeste hjemmeside

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension