"Vores hjemmeside er grim - men I kan ikke stave"

Landets grimmeste hjemmeside tilhører Hvidovre Badminton Club, lyder dommen. Men nu smasher badmintonspillerne tilbage: De der peger fingre har fejl på deres egen hjemmeside.

Artikel top billede

Badmintonspillerne i Hvidovre er en smule fortørnede over, at deres frivillige klub har vundet mesterskabet om at have landets grimmeste hjemmeside.

For dommen over klubbens hjemmeside er ikke et fejlfrit smash.

Det mener René Straube, der beskriver sig som en ven af badmintonklubben.

Han erkender, at der er flere tydelige web-mangler på den frivillige forenings hjemmeside, men kritikken runger hult, når den kommer fra et professionelt webbureau, der selv har fejl og mangler på deres hjemmeside. 
 
"Man skal ikke kaste med sten, når man selv bor i et glashus. I bekender jer jo til at være professionelle, og må jo som sådan optræde som det, og når I nu uopfordret tillader jer at kommentere andres hjemmesider, så vil jeg tillade mig at kommentere jeres egen hjemmeside," siger René Straube.

Fejl og mangler

Kåringen "Danmarks Grimmeste Hjemmeside" er arrangeret af webbureauet Spreadsite.

Han henviser til kommafejl, manglende ord og stavefejl (fx. dyre/dyrere) på Spreadsites hjemmeside.

"Jeg vil med spænding se frem til, at I retter jeres egne bøffer, før I giver jer i kast med andres," siger René Straube.

Er det ikke en smule småligt at angribe webbureauet, der har brugt en ekstern jury og som i øvrigt gratis har tilbudt klubben et nyt webdesign som præmie?

"Jeg kan godt forstå dit spørgsmål, men det var som sådan ikke et angreb. Jeg har bare nysgerrigt kigget på hjemmesiden for det firma, som har bedømt den grimmeste hjemmeside. Så tænker man, at deres egen da må være spektakulær, eller i hvert fald som sådan tæt på fejlfri," siger René Straube.

"Så egentlig ender historien for mit vedkommende med at konstatere, at firmaet bag denne udnævnelse såmænd ikke engang kan styre deres egen baggård. Og hvem vil så gerne have designet en hjemmeside af dem?"

Spreadsite har ikke ønsket at besvare kritikken.

LÆS OGSÅ: Her er Danmarks grimmeste hjemmeside

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S