"Vores hjemmeside er grim - men I kan ikke stave"

Landets grimmeste hjemmeside tilhører Hvidovre Badminton Club, lyder dommen. Men nu smasher badmintonspillerne tilbage: De der peger fingre har fejl på deres egen hjemmeside.

Artikel top billede

Badmintonspillerne i Hvidovre er en smule fortørnede over, at deres frivillige klub har vundet mesterskabet om at have landets grimmeste hjemmeside.

For dommen over klubbens hjemmeside er ikke et fejlfrit smash.

Det mener René Straube, der beskriver sig som en ven af badmintonklubben.

Han erkender, at der er flere tydelige web-mangler på den frivillige forenings hjemmeside, men kritikken runger hult, når den kommer fra et professionelt webbureau, der selv har fejl og mangler på deres hjemmeside. 
 
"Man skal ikke kaste med sten, når man selv bor i et glashus. I bekender jer jo til at være professionelle, og må jo som sådan optræde som det, og når I nu uopfordret tillader jer at kommentere andres hjemmesider, så vil jeg tillade mig at kommentere jeres egen hjemmeside," siger René Straube.

Fejl og mangler

Kåringen "Danmarks Grimmeste Hjemmeside" er arrangeret af webbureauet Spreadsite.

Han henviser til kommafejl, manglende ord og stavefejl (fx. dyre/dyrere) på Spreadsites hjemmeside.

"Jeg vil med spænding se frem til, at I retter jeres egne bøffer, før I giver jer i kast med andres," siger René Straube.

Er det ikke en smule småligt at angribe webbureauet, der har brugt en ekstern jury og som i øvrigt gratis har tilbudt klubben et nyt webdesign som præmie?

"Jeg kan godt forstå dit spørgsmål, men det var som sådan ikke et angreb. Jeg har bare nysgerrigt kigget på hjemmesiden for det firma, som har bedømt den grimmeste hjemmeside. Så tænker man, at deres egen da må være spektakulær, eller i hvert fald som sådan tæt på fejlfri," siger René Straube.

"Så egentlig ender historien for mit vedkommende med at konstatere, at firmaet bag denne udnævnelse såmænd ikke engang kan styre deres egen baggård. Og hvem vil så gerne have designet en hjemmeside af dem?"

Spreadsite har ikke ønsket at besvare kritikken.

LÆS OGSÅ: Her er Danmarks grimmeste hjemmeside

Læses lige nu

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest