Så meget stiger smartphone- og tablet-salget i de næste år

Salget af smartphones og tablet-pc'er bliver fordoblet i de kommende år, mens pc-markedet stagnerer.

Artikel top billede

Nu har analysefirmaet IDC for første gang samlet smartphones, tablet-pc'er og klassiske computere i en fælles kategori, der kaldes for "smart connected devices".

Hvis man regner salget for disse enheder sammen, så ligger koreanske Samsung på en ubestridt førsteplads.

Samsung har solgt 66,1 millioner enheder i årets tredje kvartal og holder dermed en markedsandel på 21,8 pct.

Det er især salget af smartphones, der trækker op for koreanerne.

På andenpladsen kommer Apple med 45,8 millioner solgte enheder og en markedsandel på 15,1 pct. Det er ikke mindst imponerende, når man ser på, at Apples produkter ligger i den høje prisklasse.

Kinesiske Lenovo ligger som nr. tre med 21,1 millioner solgte produkter og 7 pct. markedsandel, mens den gamle pc-konge Hewlett-Packard følger efter med sølle 4,6 pct.

Hvis man ser på salget af stationære og bærbare computere isoleret, klarer HP sig bedre, men IDC mener altså at grænserne efterhånden er ved at blive udvisket. Der er mange nye hybrid-produkter, der både kan bruges som tablet-pc og som bærbar. Den gamle klassiske computer stagnerer.

Det er også tydeligt, når man kigger på IDC's prognose for de næste fire år.

Salget af stationære pc'er forventes at ligge stort set uændret på 150 mio. enheder i 2016, mens smartphone-salget ventes at blive fordoblet til 1,4 mia. enheder om året.

For tablet-pc'er er der også tale om mere end fordobling - fra 122 mio. enheder i 2012 til 282 mio. i 2016. Der ventes en fremgang på 31 pct. for bærbare computere.

Det samlede globale salg i kategorien "smart connected devices" forventes at ligge på 2,1 milliarder enheder i 2016.

IDC tilføjer at de mange nye cloud-tjenester gør det lettere at skifte mellem enheder og det betyder også, at forbrugerne har en tilskyndelse til at købe flere produkter.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S