Så meget stiger smartphone- og tablet-salget i de næste år

Salget af smartphones og tablet-pc'er bliver fordoblet i de kommende år, mens pc-markedet stagnerer.

Artikel top billede

Nu har analysefirmaet IDC for første gang samlet smartphones, tablet-pc'er og klassiske computere i en fælles kategori, der kaldes for "smart connected devices".

Hvis man regner salget for disse enheder sammen, så ligger koreanske Samsung på en ubestridt førsteplads.

Samsung har solgt 66,1 millioner enheder i årets tredje kvartal og holder dermed en markedsandel på 21,8 pct.

Det er især salget af smartphones, der trækker op for koreanerne.

På andenpladsen kommer Apple med 45,8 millioner solgte enheder og en markedsandel på 15,1 pct. Det er ikke mindst imponerende, når man ser på, at Apples produkter ligger i den høje prisklasse.

Kinesiske Lenovo ligger som nr. tre med 21,1 millioner solgte produkter og 7 pct. markedsandel, mens den gamle pc-konge Hewlett-Packard følger efter med sølle 4,6 pct.

Hvis man ser på salget af stationære og bærbare computere isoleret, klarer HP sig bedre, men IDC mener altså at grænserne efterhånden er ved at blive udvisket. Der er mange nye hybrid-produkter, der både kan bruges som tablet-pc og som bærbar. Den gamle klassiske computer stagnerer.

Det er også tydeligt, når man kigger på IDC's prognose for de næste fire år.

Salget af stationære pc'er forventes at ligge stort set uændret på 150 mio. enheder i 2016, mens smartphone-salget ventes at blive fordoblet til 1,4 mia. enheder om året.

For tablet-pc'er er der også tale om mere end fordobling - fra 122 mio. enheder i 2012 til 282 mio. i 2016. Der ventes en fremgang på 31 pct. for bærbare computere.

Det samlede globale salg i kategorien "smart connected devices" forventes at ligge på 2,1 milliarder enheder i 2016.

IDC tilføjer at de mange nye cloud-tjenester gør det lettere at skifte mellem enheder og det betyder også, at forbrugerne har en tilskyndelse til at købe flere produkter.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S