Cloud-nedbrud kan få alvorlige konsekvenser for Google

Samtidig med at Google nu kræver penge for Google Apps til små virksomheder kæmper selskabet stadig med nedbrud i sine cloud-tjenester.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mange Gmail-brugere fik en dårlig start på ugen mandag morgen i denne uge. "Gmail goes down, frustrating office workers," lyder overskriften hos New York Times. Mange private brugere og erhvervskunder kunne ikke få adgang til Googles mail-tjenester mandag. Google bekræfter selv, at der var tale om en global "service disruption". Der er også meldinger om, at der var problemer med Googles Chrome-browser.

I løbet af dagen blev den normale drift genoprettet, men det store nedbrud kommer på et meget uheldigt tidspunkt for Google. Torsdag i sidste uge kunne Google fortælle, at man dropper den gratis udgave af den webbaserede kontorpakke Google Apps for små virksomheder.

Nu skal selv små virksomheder med 10 eller færre medarbejdere betale for Google Apps, som omfatter e-mail, kalender og kontor-programmer. Det er hidtil været gratis for dem.

Google forsøger at overbevise virksomhederne om, at de skal flytte deres it ud i skyen. Men det kræver at man kan stole på, at driften er stabil.

Så var det meget uheldigt for Google, at man blev ramt af et Gmail-nedbrud allerede torsdag - altså samme dag, hvor meldingen om de nye priser blev sendt ud. Det blev endnu værre mandag, hvor mailtjenesterne var nede en stor del af dagen for mange brugere.

Det kan gøre det sværere at overbevise små virksomheder om, at de nu skal betale 300 kroner per bruger om året.

Når tingene ligger i skyen kan man få fat i dem uanset hvor man er eller hvilken enhed man bruger - hvis ellers tjenesten er tilgængelig.

New York Times citerer en række beskeder fra frustrerede Gmail-brugere mandag.

"Negativ produktivitet mens Gmail er nede og Chrome crasher med få minutters mellemrum," skriver en bruger, og en anden konstaterer: "Lærestreg: Du skal ikke placere alle dine mails i samme konto".

Men Google kan dog glæde sig over, at brugerne trods alt har en humoristisk sans.

"Måske er det her, hvad Mayaerne mente med verdens undergang," skriver en bruger på Twitter. Maya-kalenderen udløber den 21. december 2012 og nogle mener, at det er lig med verdens undergang.

Ifølge Reuters har der også været problemer med Google Drive og Google Docs.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job