Cloud-nedbrud kan få alvorlige konsekvenser for Google

Samtidig med at Google nu kræver penge for Google Apps til små virksomheder kæmper selskabet stadig med nedbrud i sine cloud-tjenester.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mange Gmail-brugere fik en dårlig start på ugen mandag morgen i denne uge. "Gmail goes down, frustrating office workers," lyder overskriften hos New York Times. Mange private brugere og erhvervskunder kunne ikke få adgang til Googles mail-tjenester mandag. Google bekræfter selv, at der var tale om en global "service disruption". Der er også meldinger om, at der var problemer med Googles Chrome-browser.

I løbet af dagen blev den normale drift genoprettet, men det store nedbrud kommer på et meget uheldigt tidspunkt for Google. Torsdag i sidste uge kunne Google fortælle, at man dropper den gratis udgave af den webbaserede kontorpakke Google Apps for små virksomheder.

Nu skal selv små virksomheder med 10 eller færre medarbejdere betale for Google Apps, som omfatter e-mail, kalender og kontor-programmer. Det er hidtil været gratis for dem.

Google forsøger at overbevise virksomhederne om, at de skal flytte deres it ud i skyen. Men det kræver at man kan stole på, at driften er stabil.

Så var det meget uheldigt for Google, at man blev ramt af et Gmail-nedbrud allerede torsdag - altså samme dag, hvor meldingen om de nye priser blev sendt ud. Det blev endnu værre mandag, hvor mailtjenesterne var nede en stor del af dagen for mange brugere.

Det kan gøre det sværere at overbevise små virksomheder om, at de nu skal betale 300 kroner per bruger om året.

Når tingene ligger i skyen kan man få fat i dem uanset hvor man er eller hvilken enhed man bruger - hvis ellers tjenesten er tilgængelig.

New York Times citerer en række beskeder fra frustrerede Gmail-brugere mandag.

"Negativ produktivitet mens Gmail er nede og Chrome crasher med få minutters mellemrum," skriver en bruger, og en anden konstaterer: "Lærestreg: Du skal ikke placere alle dine mails i samme konto".

Men Google kan dog glæde sig over, at brugerne trods alt har en humoristisk sans.

"Måske er det her, hvad Mayaerne mente med verdens undergang," skriver en bruger på Twitter. Maya-kalenderen udløber den 21. december 2012 og nogle mener, at det er lig med verdens undergang.

Ifølge Reuters har der også været problemer med Google Drive og Google Docs.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job