Nu kan du igen få Google Maps til iPhone og iPad

Google har nu udgivet sin egen iOS-app for Google Maps.

Artikel top billede

Nu er det igen muligt at få Google Maps til iOS som alternativ til den udskældte kort-tjeneste Apple Maps. Google har netop udsendt Google Maps som gratis iOS-app. Den kører på alle enheder med iOS 5.1 og nyere.

I sin blog fremhæver Google, at den nye app har en helt ny brugerflade og et nyt design, hvor man kan se en større del af kortet på skærmen samtidig, fordi de forskellige kontrolelementer bliver vist oven på kortet.

Der er en søgeboks i toppen og et infofelt i bunden af skærmen, der viser adresser, åbningstider, anmeldelser og andre oplysninger.

Mange af de kendte funktioner fra Google Maps findes også i den nye app, herunder Street View gadebilleder og fotos fra forretninger. Kortet kan også vise ruter fra den offentlige transport.

Google har også udgivet et Google Maps SDK (Software Developer Kit) til iOS og en speciel URL-mekanisme, som skal gøre det lettere at integrere kortet i sine egne applikationer.

Den nye app kan både køre på iPhone og iPad, men en særlig optimeret iPad-version skulle også være under udvikling.

Tidligere har Google leveret det officielle kort til iOS, men det blev udskiftet med Apples egen Maps-tjeneste tidligere i år. Disse kort indeholder dog mange fejl og mangler, og Apple har selv måttet undskylde og opfordre kunderne til at bruge andre tjenester.

Så sent som i denne uge kom det frem, at politiet i Australien har advaret mod at bruge Apple Maps. Det sker, efter at kort-applikationen har sendt flere bilister ud i den australske vildmark.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S