Mordmistænkt antivirus-millionær er vendt tilbage til USA

John McAfee undgik udlevering til Belize. Nu er han tilbage i USA og sat på fri fod.

Artikel top billede

Den lange saga om antivirus-millionæren John McAfee er foreløbig endt med, at den 67-årige er blevet deporteret fra Guatemala til sit hjemland USA. Efter næsten en måned på flugt fra politiet blev McAfee anholdt på et hotel i Guatemala City i starten af december.  

Den 67-årige stifter af McAfee har været på flugt efter skuddrabet på hans nabo Gregory Faull i nabolandet Belize. Samtidig har han blogget og givet interviews til journalister i den bizarre sag.

Der er ikke udstedt en international arrestordre på McAfee, og Guatemala valgte at deportere ham til USA onsdag i stedet for at sende ham tilbage til Belize. Han landede i Miami onsdag aften lokal tid, hvor han omgående blev sat på fri fod og nu er indkvarteret på et hotel i South Beach kvarteret.

"Jeg har ingen telefon, ingen penge, ingen kontakt-informationer," skriver McAfee i et blog-indlæg fra hotellet.

Ifølge New York Times er McAfee ikke blevet afhørt af politiet i USA, selv om hans dræbte nabo i Belize også var en amerikansk statsborger.

McAfee, der tjente en formue på antivirus-firmaet med samme navn, har tidligere været anholdt for ulovlig våbenbesiddelse i Belize. Men han afviser, at han er indblandet i naboens mord.

Den 67-årige har tidligere udtalt, at politiet i Belize vil dræbe ham, hvis de får fat i ham. Han mener selv, at han er offer for en politisk sammensværgelse i det mellemamerikanske land, hvor han har boet siden 2008.

I sin blog har han blandt andet hævdet, at hans venner og bekendte i Belize nu bliver tilbageholdt og chikaneret af politiet. Han har været på flugt med en 20-årig pige, der har hjulpet med at skjule ham.

Efter et par dage vendte han tilbage til sit hus i en forklædning, som han beskriver i sin blog, og ingen har åbenbart været i stand til at genkende ham.

McAfees blogindlæg er fyldt med bizarre detaljer og påstande - herunder at politiet har gravet hans døde vagthunde op - og han fortæller, at han har gennemført sin egen efterforskning for at finde morderen.

McAfees flugt til Guatemala blev afsløret af EXIF meta-data i et billede, der blev lagt ud hos et online-magasin. Det sendte politiet på sporet af den 67-årige, som blev anholdt få dage efter for rejse ind i landet ulovligt.

Det anslås, at McAfee har tjent mere end en halv milliard kroner på sit antivirus-firma, der senere blev solgt til Intel, men han har tabt de fleste af pengene i uheldige investeringer, og hans formue skulle være tæt på nul i dag.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S