Kærlighed ved første blik: Vi er vilde med Google Maps til iPhone

Apple har noget at leve op til, hvis Apple Maps skal slå Googles nye kort-app til iPhone og iPad.

Artikel top billede

Vi har endnu ikke haft tid til at teste den nye Google Maps-app i den australske outback.

Men en hurtig hands-on afslører alligevel, at det er med god grund, hvis kort- og navigationsfreaks fik en smule hjernebanke, da de her til morgen hørte om den nye Google Maps-app til iPhone.

For den nye app slår ikke bare konkurrenter som Apple Maps og Nokias kort, Here Maps.

Den er også betydeligt bedre end, hvad iPhone-brugerne blev budt med den standard kort-app, som Google tidligere leverede til iPhone og iPad.

Den er lynhurtig

Google Maps-appen styrke er åbenlys, når du åbner app'en første gang og panorerer rundt samt zoomer ud og ind. Nye områder bliver genereret nærmest øjeblikkeligt. Mens Apple Maps er mærkbart langsommere.

Det må især pine Apple, at Google i den nye app har inkluderet gratis såkaldt turn-by-turn-navigation, hvilket Google angiveligt tidligere ikke har ønsket at levere til iPhonen, men i stedet har forsøgt at beholde som en eksklusiv funktion til Android.

Den amerikanske teknologiblog AllThingsD har tidligere rapporteret, at det netop var uenighed om turn-by-turn-navigation, der var årsagen til, at Apple valgte at droppe Google Maps og i stedet udvikle sin egen kort-app.

Herudover indeholder app'en naturligvis også en af Google Maps' absolutte kernefunktioner, Google Street View. Du får adgang til funktionen ved at smide en digital knappenål et sted på kortet og bagefter trykke på den adresse, der dukker op. 

Beregner transporttider

Når du smider en knappenål, er det desuden værd at bemærke, at Google Maps med det samme beregner, hvor lang tid det - med udgangspunkt i din aktuelle position - vil tage at nå frem til punktet med bil.

Transporttiden bliver beregnet på baggrunden af afstanden samt den aktuelle trafikale situation.

Google har også inkluderet en oversigt over den kollektive trafik, men da vi afprøvede funktionen, fik vi en fejlmeddelelse der lød: "Oplysn. om off. transport er ikke tilgængelige i dette omr.".

Da Apple Maps udkom, kritiserede vi blandt andet tjenesten for kun at have adgang til danske satellit-billeder af meget dårlig kvalitet. Hos konkurrenten Nokias Here Maps er kvaliteten af satellitbillederne i øvrigt også middelmådig.

Men med Google Maps-app'en får du naturligvis adgang til satellit-billeder af den sædvanlige høje kvalitet, som du kender fra Google Maps.

Læs også:

Nu kan du igen få Google Maps til iPhone og iPad 

Med denne app går Nokia i kødet på Google og Apple Maps

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S