Hacker varsler storangreb på banker

En stor bølge af cyber-angreb kan ramme amerikanske banker til foråret.

Artikel top billede

Helt usædvanligt har en hacker med kaldenavnet VorVzakone varslet et storangreb mod banker og finansielle institutioner i USA til foråret. Den såkaldte "Project Blitzkrieg" skal gennemføres med et meget avanceret trojaner, der inficerer computere og gør det muligt for de kriminelle at få fat i informationer og penge.

McAfee Labs har netop udsendt en rapport, hvor "Project Blitzkrieg" betegnes som en alvorlig trussel.

"Vi mener, at Project Blitzkrieg er en troværdig trussel mod den finansielle industri, og det ser ud til, at projektet skrider fremad som planlagt. Hidtil har det ikke inficeret tusindvis af ofre, og vi kan ikke direkte bekræfte nogle tilfælde af svindel, men angriberne har været i stand til at køre deres operation uden at blive opdaget i nogle måneder og inficere nogle hundrede computere," hedder det i rapporten.

VorVzakone har opfordret andre kriminelle til at gå med i aktionen. Flere sikkerheds-eksperter mener, at det er fup eller at aktionen er afblæst nu, fordi den er blevet kendt i offentligheden, men McAfee vurderer, at der er grund til bekymring. De har fundet beviser for, at VorVzakone allerede har brugt en trojaner til at inficere mellem 300 og 500 computere i USA.

McAfee mener, at de cyber-kriminelle vil gå efter udvalgte grupper af kunder hos investeringsbanker og mindre pengeinstitutter og dermed forsøge at undgå at blive opdaget.

Meldingen om angrebet mod 30 banker i USA til foråret er spredt i et lukket russisk-sproget online-forum. Selvom McAfee vurderer, at advarslen er troværdig, kan det også være en snedig fælde, hvor de russiske myndigheder forsøger at få cyber-kriminelle til at afsløre deres identitet.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks