Hacker varsler storangreb på banker

En stor bølge af cyber-angreb kan ramme amerikanske banker til foråret.

Artikel top billede

Helt usædvanligt har en hacker med kaldenavnet VorVzakone varslet et storangreb mod banker og finansielle institutioner i USA til foråret. Den såkaldte "Project Blitzkrieg" skal gennemføres med et meget avanceret trojaner, der inficerer computere og gør det muligt for de kriminelle at få fat i informationer og penge.

McAfee Labs har netop udsendt en rapport, hvor "Project Blitzkrieg" betegnes som en alvorlig trussel.

"Vi mener, at Project Blitzkrieg er en troværdig trussel mod den finansielle industri, og det ser ud til, at projektet skrider fremad som planlagt. Hidtil har det ikke inficeret tusindvis af ofre, og vi kan ikke direkte bekræfte nogle tilfælde af svindel, men angriberne har været i stand til at køre deres operation uden at blive opdaget i nogle måneder og inficere nogle hundrede computere," hedder det i rapporten.

VorVzakone har opfordret andre kriminelle til at gå med i aktionen. Flere sikkerheds-eksperter mener, at det er fup eller at aktionen er afblæst nu, fordi den er blevet kendt i offentligheden, men McAfee vurderer, at der er grund til bekymring. De har fundet beviser for, at VorVzakone allerede har brugt en trojaner til at inficere mellem 300 og 500 computere i USA.

McAfee mener, at de cyber-kriminelle vil gå efter udvalgte grupper af kunder hos investeringsbanker og mindre pengeinstitutter og dermed forsøge at undgå at blive opdaget.

Meldingen om angrebet mod 30 banker i USA til foråret er spredt i et lukket russisk-sproget online-forum. Selvom McAfee vurderer, at advarslen er troværdig, kan det også være en snedig fælde, hvor de russiske myndigheder forsøger at få cyber-kriminelle til at afsløre deres identitet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S