Hacker varsler storangreb på banker

En stor bølge af cyber-angreb kan ramme amerikanske banker til foråret.

Artikel top billede

Helt usædvanligt har en hacker med kaldenavnet VorVzakone varslet et storangreb mod banker og finansielle institutioner i USA til foråret. Den såkaldte "Project Blitzkrieg" skal gennemføres med et meget avanceret trojaner, der inficerer computere og gør det muligt for de kriminelle at få fat i informationer og penge.

McAfee Labs har netop udsendt en rapport, hvor "Project Blitzkrieg" betegnes som en alvorlig trussel.

"Vi mener, at Project Blitzkrieg er en troværdig trussel mod den finansielle industri, og det ser ud til, at projektet skrider fremad som planlagt. Hidtil har det ikke inficeret tusindvis af ofre, og vi kan ikke direkte bekræfte nogle tilfælde af svindel, men angriberne har været i stand til at køre deres operation uden at blive opdaget i nogle måneder og inficere nogle hundrede computere," hedder det i rapporten.

VorVzakone har opfordret andre kriminelle til at gå med i aktionen. Flere sikkerheds-eksperter mener, at det er fup eller at aktionen er afblæst nu, fordi den er blevet kendt i offentligheden, men McAfee vurderer, at der er grund til bekymring. De har fundet beviser for, at VorVzakone allerede har brugt en trojaner til at inficere mellem 300 og 500 computere i USA.

McAfee mener, at de cyber-kriminelle vil gå efter udvalgte grupper af kunder hos investeringsbanker og mindre pengeinstitutter og dermed forsøge at undgå at blive opdaget.

Meldingen om angrebet mod 30 banker i USA til foråret er spredt i et lukket russisk-sproget online-forum. Selvom McAfee vurderer, at advarslen er troværdig, kan det også være en snedig fælde, hvor de russiske myndigheder forsøger at få cyber-kriminelle til at afsløre deres identitet.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

BEC

QA coordinator

Region Sjælland

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job