Dette teleselskab skal du vælge for at få den bedste Netflix-oplevelse

Netflix har målt din og min internetkvalitet. Se hvilke selskaber, der er bedst.

Artikel top billede

Med sine cirka 30 millioner brugere har Netflix indsigt i en betydelig bunke data. Med sin danske lancering i år kan Netflix nu også analysere på danske forhold.

Derfor har firmaet lavet en opgørelse, der lister de danske teleudbydere efter, hvem der sandsynligvis giver den bedste oplevelse med videostreaming til sine kunder.

Ifølge Netflix' egen analyse er det Stofa-kunder, der sidder på de hurtigste forbindelse (målt i Mbps) og som dermed har de mest optimale forbindelser til videostreaming.

På andenpladsen finder man DanskKabel. Efterfulgt af ComX på tredjepladsen. Teleselskabernes mobile kunder oplever ifølge Netflix de mindst kvikke overførselshastigheder.

Det skriver firmaet på sin blog, hvor der også er opmålinger fra de andre skandinaviske lande, som Netflix er til stede i: Sverige, Norge og Finland.

Netflix tager dog nogle forbehold:

"Den gennemsnitlige ydelse ligger et godt stykke under ydelsen under optimale forhold på grund af en masse forskellige faktorer som WiFi-signaler, forskellige apparater og Netflix' kodning af streams. Men den relative rangering af selskaberne er dog en præcis indikator for kvaliteten og stabiliteten, som vores brugere oplever den på tværs af hjem, apparater og forbindelser," skriver Greg Peters, ansvarlig for produktudvikling hos Netflix.

Det er dog tydeligt, at dataoverførselshastighed langt fra er det eneste, der afgører, om man får en god filmoplevelse på Netflix. Ifølges firmaets aktive kunder på Facebook er der mange brugere med lavere overførselshastigheder, der ikke lægger mærke til nedsat kvalitet.

Hold øje med Netflix' egen blog, hvor der hver måned bliver offentliggjot nye rangeringer af de danske teleselskabers evne til at streame video over nettet. Netflix har i lang tid lavet en lignende opgørelse i USA.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS