Dette teleselskab skal du vælge for at få den bedste Netflix-oplevelse

Netflix har målt din og min internetkvalitet. Se hvilke selskaber, der er bedst.

Artikel top billede

Med sine cirka 30 millioner brugere har Netflix indsigt i en betydelig bunke data. Med sin danske lancering i år kan Netflix nu også analysere på danske forhold.

Derfor har firmaet lavet en opgørelse, der lister de danske teleudbydere efter, hvem der sandsynligvis giver den bedste oplevelse med videostreaming til sine kunder.

Ifølge Netflix' egen analyse er det Stofa-kunder, der sidder på de hurtigste forbindelse (målt i Mbps) og som dermed har de mest optimale forbindelser til videostreaming.

På andenpladsen finder man DanskKabel. Efterfulgt af ComX på tredjepladsen. Teleselskabernes mobile kunder oplever ifølge Netflix de mindst kvikke overførselshastigheder.

Det skriver firmaet på sin blog, hvor der også er opmålinger fra de andre skandinaviske lande, som Netflix er til stede i: Sverige, Norge og Finland.

Netflix tager dog nogle forbehold:

"Den gennemsnitlige ydelse ligger et godt stykke under ydelsen under optimale forhold på grund af en masse forskellige faktorer som WiFi-signaler, forskellige apparater og Netflix' kodning af streams. Men den relative rangering af selskaberne er dog en præcis indikator for kvaliteten og stabiliteten, som vores brugere oplever den på tværs af hjem, apparater og forbindelser," skriver Greg Peters, ansvarlig for produktudvikling hos Netflix.

Det er dog tydeligt, at dataoverførselshastighed langt fra er det eneste, der afgører, om man får en god filmoplevelse på Netflix. Ifølges firmaets aktive kunder på Facebook er der mange brugere med lavere overførselshastigheder, der ikke lægger mærke til nedsat kvalitet.

Hold øje med Netflix' egen blog, hvor der hver måned bliver offentliggjot nye rangeringer af de danske teleselskabers evne til at streame video over nettet. Netflix har i lang tid lavet en lignende opgørelse i USA.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job