Samsung lover at det er slut med at spænde ben for Apple

Samsung vil ikke længere forsøge at blokere Apples salg af sine produkter i Europa.

Artikel top billede

I den aktuelle patentkrig mellem Apple og Samsung har koreanerne nu taget et overraskende skridt. Samsung har trukket alle sine anmodninger om at få forbudt salget af Apple-produkter i europæiske lande tilbage. Der er sager om patentkrænkelse i en række lande, herunder Storbritannien, Frankrig, Tyskland og Holland.

Den koreanske gigant fortæller i en meddelelse, at man har handlet i forbrugernes interesse.

"Vi mener, at det er bedre, at virksomheder konkurrerer på det åbne marked end ved domstolene," lyder den officielle begrundelse fra Samsung.

Denne beslutning kommer kun én dag efter, at dommer Lucy Koh i San Francisco har afvist en begæring fra Apple, der har forsøgt at få forbudt salget af 26 Samsung-produkter.

Samsungs europæiske udmelding kan tolkes som en håndsrækning til Apple. Nu vil man overlade det til kunderne at afgøre, hvilke produkter der er de bedste.

Men det kan også skyldes pres fra EU-kommissionen, som har krævet, at Samsung skal dele sine patenter med konkurrenterne på "retfærdige" vilkår. EU undersøger i øjeblikket, om Samsung har misbrugt sine patenter til at bremse konkurrencen på smartphone-markedet. Denne undersøgelse startede i januar og er stadig i gang.

Nu spekuleres der i, om Apple og Samsung vil forsøge at nå frem til et forlig, som afslutter alle de juridiske stridigheder mellem de to giganter. Det kan blive meget kompliceret, for der er retssager i en lang række lande. Men Apple er også en af de største kunder hos Samsung, som blandt andet fremstiller skærmpaneler til iPhone.

De igangværende retssager mellem Apple og Samsung i Europa kører videre, men Samsung vil nu kun kræve erstatning og ikke et salgsforbud.

Apple har flere gange fået europæiske domstole til at stoppe salg af Samsung-produkter. Sidste år var det en tysk domstol, der stoppede salget af Samsungs Galaxy tablet-pc, fordi designet angiveligt er kopieret fra Apple.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S