Samsung lover at det er slut med at spænde ben for Apple

Samsung vil ikke længere forsøge at blokere Apples salg af sine produkter i Europa.

Artikel top billede

I den aktuelle patentkrig mellem Apple og Samsung har koreanerne nu taget et overraskende skridt. Samsung har trukket alle sine anmodninger om at få forbudt salget af Apple-produkter i europæiske lande tilbage. Der er sager om patentkrænkelse i en række lande, herunder Storbritannien, Frankrig, Tyskland og Holland.

Den koreanske gigant fortæller i en meddelelse, at man har handlet i forbrugernes interesse.

"Vi mener, at det er bedre, at virksomheder konkurrerer på det åbne marked end ved domstolene," lyder den officielle begrundelse fra Samsung.

Denne beslutning kommer kun én dag efter, at dommer Lucy Koh i San Francisco har afvist en begæring fra Apple, der har forsøgt at få forbudt salget af 26 Samsung-produkter.

Samsungs europæiske udmelding kan tolkes som en håndsrækning til Apple. Nu vil man overlade det til kunderne at afgøre, hvilke produkter der er de bedste.

Men det kan også skyldes pres fra EU-kommissionen, som har krævet, at Samsung skal dele sine patenter med konkurrenterne på "retfærdige" vilkår. EU undersøger i øjeblikket, om Samsung har misbrugt sine patenter til at bremse konkurrencen på smartphone-markedet. Denne undersøgelse startede i januar og er stadig i gang.

Nu spekuleres der i, om Apple og Samsung vil forsøge at nå frem til et forlig, som afslutter alle de juridiske stridigheder mellem de to giganter. Det kan blive meget kompliceret, for der er retssager i en lang række lande. Men Apple er også en af de største kunder hos Samsung, som blandt andet fremstiller skærmpaneler til iPhone.

De igangværende retssager mellem Apple og Samsung i Europa kører videre, men Samsung vil nu kun kræve erstatning og ikke et salgsforbud.

Apple har flere gange fået europæiske domstole til at stoppe salg af Samsung-produkter. Sidste år var det en tysk domstol, der stoppede salget af Samsungs Galaxy tablet-pc, fordi designet angiveligt er kopieret fra Apple.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect