Samsung lover at det er slut med at spænde ben for Apple

Samsung vil ikke længere forsøge at blokere Apples salg af sine produkter i Europa.

Artikel top billede

I den aktuelle patentkrig mellem Apple og Samsung har koreanerne nu taget et overraskende skridt. Samsung har trukket alle sine anmodninger om at få forbudt salget af Apple-produkter i europæiske lande tilbage. Der er sager om patentkrænkelse i en række lande, herunder Storbritannien, Frankrig, Tyskland og Holland.

Den koreanske gigant fortæller i en meddelelse, at man har handlet i forbrugernes interesse.

"Vi mener, at det er bedre, at virksomheder konkurrerer på det åbne marked end ved domstolene," lyder den officielle begrundelse fra Samsung.

Denne beslutning kommer kun én dag efter, at dommer Lucy Koh i San Francisco har afvist en begæring fra Apple, der har forsøgt at få forbudt salget af 26 Samsung-produkter.

Samsungs europæiske udmelding kan tolkes som en håndsrækning til Apple. Nu vil man overlade det til kunderne at afgøre, hvilke produkter der er de bedste.

Men det kan også skyldes pres fra EU-kommissionen, som har krævet, at Samsung skal dele sine patenter med konkurrenterne på "retfærdige" vilkår. EU undersøger i øjeblikket, om Samsung har misbrugt sine patenter til at bremse konkurrencen på smartphone-markedet. Denne undersøgelse startede i januar og er stadig i gang.

Nu spekuleres der i, om Apple og Samsung vil forsøge at nå frem til et forlig, som afslutter alle de juridiske stridigheder mellem de to giganter. Det kan blive meget kompliceret, for der er retssager i en lang række lande. Men Apple er også en af de største kunder hos Samsung, som blandt andet fremstiller skærmpaneler til iPhone.

De igangværende retssager mellem Apple og Samsung i Europa kører videre, men Samsung vil nu kun kræve erstatning og ikke et salgsforbud.

Apple har flere gange fået europæiske domstole til at stoppe salg af Samsung-produkter. Sidste år var det en tysk domstol, der stoppede salget af Samsungs Galaxy tablet-pc, fordi designet angiveligt er kopieret fra Apple.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S