Her er næste års mobile super-chip

Den kommende mobile Tegra 4-processor har angiveligt seks gange højere grafik-ydelse end 3'eren.

Artikel top billede

Tidligere i år kom den mobile quad-core-processor Tegra 3 fra Nvidia. Det var den første fire-kerne-model fra Nvidia til smartphones og tablet-pc'er. Nu er der lækket de første oplysninger om efterfølgeren Tegra 4, der har fået kodenavnet "Wayne". Her er der tale om et såkaldt System-on-a-Chip (SoC) med ARM-arkitektur.

Ifølge en kinesisk hjemmeside med det foruroligende navn Chiphell er der 72 grafikkerner i Tegra 4, og det skulle betyde, at grafik-ydelsen er seks gange større end i Tegra 3 (med 12 grafikkerner) og 20 gange højere end 2'eren. Der er fortsat fire cpu-kerner i processoren (Cortex A15) samt en femte kerne, der overtager særlige opgaver for at skåne batteriet.

Det oplyses også, at video-enheden kan håndtere billedstrømme med 1440p, altså en opløsning på 2.560 x 1.440 billedpunkter, og den maksimale skærmopløsning er endda en smule højere, 2.560 x 1.600 pixels.

Der er ingen oplysninger om hukommelsens maksimale størrelse, men Tegra 4 understøtter nyere teknologier som DDR3L, LPDDR2 og LPDDR3.

En anden detalje er, at processoren har en strukturbredde på 28 nanometer, som også bruges i Snapdragon S4 fra konkurrenten Qualcomm.

Så er det også interessant, at Tegra 4 understøtter Secure Boot, som er en forudsætning for Windows RT.

Hvis de tekniske specifikationer er korrekte, så fortæller det også meget om de smartphones og tablet-pc'er, som vi kan forvente os i det kommende år.

Det ventes, at den officielle præsentation af Tegra 4 kommer til at ske på Consumer Electronics Show i Las Vegas i begyndelsen af januar, og de første produkter med Tegra 4 er sandsynligvis klar til at blive vist frem på Mobile World Congress i Barcelona til februar.

Forgængeren Tegra 3 bruges i mange aktuelle produkter som Microsoft Surface RT og Google Nexus 7. Den store rival på det mobile chip-marked er Qualcomm, mens Apple bygger sine egne processorer med ARM-teknologi.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S