Her er næste års mobile super-chip

Den kommende mobile Tegra 4-processor har angiveligt seks gange højere grafik-ydelse end 3'eren.

Artikel top billede

Tidligere i år kom den mobile quad-core-processor Tegra 3 fra Nvidia. Det var den første fire-kerne-model fra Nvidia til smartphones og tablet-pc'er. Nu er der lækket de første oplysninger om efterfølgeren Tegra 4, der har fået kodenavnet "Wayne". Her er der tale om et såkaldt System-on-a-Chip (SoC) med ARM-arkitektur.

Ifølge en kinesisk hjemmeside med det foruroligende navn Chiphell er der 72 grafikkerner i Tegra 4, og det skulle betyde, at grafik-ydelsen er seks gange større end i Tegra 3 (med 12 grafikkerner) og 20 gange højere end 2'eren. Der er fortsat fire cpu-kerner i processoren (Cortex A15) samt en femte kerne, der overtager særlige opgaver for at skåne batteriet.

Det oplyses også, at video-enheden kan håndtere billedstrømme med 1440p, altså en opløsning på 2.560 x 1.440 billedpunkter, og den maksimale skærmopløsning er endda en smule højere, 2.560 x 1.600 pixels.

Der er ingen oplysninger om hukommelsens maksimale størrelse, men Tegra 4 understøtter nyere teknologier som DDR3L, LPDDR2 og LPDDR3.

En anden detalje er, at processoren har en strukturbredde på 28 nanometer, som også bruges i Snapdragon S4 fra konkurrenten Qualcomm.

Så er det også interessant, at Tegra 4 understøtter Secure Boot, som er en forudsætning for Windows RT.

Hvis de tekniske specifikationer er korrekte, så fortæller det også meget om de smartphones og tablet-pc'er, som vi kan forvente os i det kommende år.

Det ventes, at den officielle præsentation af Tegra 4 kommer til at ske på Consumer Electronics Show i Las Vegas i begyndelsen af januar, og de første produkter med Tegra 4 er sandsynligvis klar til at blive vist frem på Mobile World Congress i Barcelona til februar.

Forgængeren Tegra 3 bruges i mange aktuelle produkter som Microsoft Surface RT og Google Nexus 7. Den store rival på det mobile chip-marked er Qualcomm, mens Apple bygger sine egne processorer med ARM-teknologi.

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job