Facebook tager nu betaling for at sende beskeder til fremmede

Det sociale netværk tester nu muligheden for at tage betaling for at sende beskeder til brugere, som ikke er dine venner.

Artikel top billede

Facebook har startet et "lille eksperiment", hvor brugerne skal betale 1 dollar for at sende beskeder til personer, som ikke er deres venner på det sociale netværk. En lille del af brugerne i USA skal teste denne funktion, og den er begrænset til én besked om ugen. Der skulle således ikke være risiko for at blive oversvømmet med reklame - virksomheder kan ikke bruge den.

Beskeder på Facebook bliver automatisk filtreret, så meddelelser fra venner og personer, du måske kender, lander i indbakken, mens beskeder fra fremmede typisk vil lande i folderen Andet.

Der er en række forskellige sociale signaler, der bruges til at vurdere, om beskeden skal placeres i indbakken. Det gælder blandt andet antallet af fælles venner. Men nu kan man altså betale for at få beskeden placeret i indbakken og ikke i Andet.

Facebook mener selv, at det vil bremse uønsket post og betyde, at man i stigende grad kan levere beskeder, der er relevante og brugbare.

Det kan f.eks. være, at du ønsker at sende en besked til en person, som du har hørt til et foredrag eller vil sende en ansøgning til et job.

Der er flere andre ændringer i besked-funktionen på Facebook. Nu bliver alle beskeder, mails, chat og tekst-meddelelser kombineret i én kontinuerlig konversation, hvad enten de bliver sendt fra en mobil enhed eller pc.

Den gamle indstilling for, hvem der kan sende dig Facebook-beskeder, bliver nu erstattet med to filtre, "Basic" og "Strict", som bestemmer, hvor mange beskeder der skal lande i indbakken, og hvor mange der skal smides over i Andet.

I Facebook Messenger til Android kan man nu melde sig til kun med sit navn og telefonnummer. Det er altså ikke længere nødvendigt med en Facebook-konto.

Alle Facebook-brugere har siden 2010 haft en personlig mailadresse, der starter med deres brugernavn og slutter med facebook.com. Alle mails sendt til denne adresse lander i besked-systemet hos Facebook.

En anden ændring på det sociale netværk betyder, at det fremover er umuligt at skjule sin profil. Indtil nu har det været muligt at leve en anonym tilværelse på Facebook med en skjult profil, som ikke kan findes med en almindelig navnesøgning. Men den pågældende funktion bliver nu afskaffet.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S