Facebook tager nu betaling for at sende beskeder til fremmede

Det sociale netværk tester nu muligheden for at tage betaling for at sende beskeder til brugere, som ikke er dine venner.

Artikel top billede

Facebook har startet et "lille eksperiment", hvor brugerne skal betale 1 dollar for at sende beskeder til personer, som ikke er deres venner på det sociale netværk. En lille del af brugerne i USA skal teste denne funktion, og den er begrænset til én besked om ugen. Der skulle således ikke være risiko for at blive oversvømmet med reklame - virksomheder kan ikke bruge den.

Beskeder på Facebook bliver automatisk filtreret, så meddelelser fra venner og personer, du måske kender, lander i indbakken, mens beskeder fra fremmede typisk vil lande i folderen Andet.

Der er en række forskellige sociale signaler, der bruges til at vurdere, om beskeden skal placeres i indbakken. Det gælder blandt andet antallet af fælles venner. Men nu kan man altså betale for at få beskeden placeret i indbakken og ikke i Andet.

Facebook mener selv, at det vil bremse uønsket post og betyde, at man i stigende grad kan levere beskeder, der er relevante og brugbare.

Det kan f.eks. være, at du ønsker at sende en besked til en person, som du har hørt til et foredrag eller vil sende en ansøgning til et job.

Der er flere andre ændringer i besked-funktionen på Facebook. Nu bliver alle beskeder, mails, chat og tekst-meddelelser kombineret i én kontinuerlig konversation, hvad enten de bliver sendt fra en mobil enhed eller pc.

Den gamle indstilling for, hvem der kan sende dig Facebook-beskeder, bliver nu erstattet med to filtre, "Basic" og "Strict", som bestemmer, hvor mange beskeder der skal lande i indbakken, og hvor mange der skal smides over i Andet.

I Facebook Messenger til Android kan man nu melde sig til kun med sit navn og telefonnummer. Det er altså ikke længere nødvendigt med en Facebook-konto.

Alle Facebook-brugere har siden 2010 haft en personlig mailadresse, der starter med deres brugernavn og slutter med facebook.com. Alle mails sendt til denne adresse lander i besked-systemet hos Facebook.

En anden ændring på det sociale netværk betyder, at det fremover er umuligt at skjule sin profil. Indtil nu har det været muligt at leve en anonym tilværelse på Facebook med en skjult profil, som ikke kan findes med en almindelig navnesøgning. Men den pågældende funktion bliver nu afskaffet.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job