Danske netbank-beskyttere sigter mod verden efter millioninvestering

Hvad skal Codesealer bruge 16,5 millioner kroner til?

Artikel top billede

Codesealer har grund til at lukke champagne op i dag. Foto: Codesealer/Twitter

De fleste danskere lader først champagnepropperne poppe om nogle dage. Men hos iværksætterfirmaet Codesealer var der grund til at gøre det allerede før jul.

Firmaet fik nemlig 16,5 millioner kroner i kapitaltilførsel fra virksomhedens ledelse og ikke mindst Danmark største venturekapitalfond, SEED Capital, og VF Venture (datterselskab til den statsejede Vækstfonden).

Codesealer har udviklet en teknologi til at bekæmpe de berygtede man-in-the-middle-angreb, som især bruges til at "dirke" netbankerne op med.
Den unikke softwareløsning installeres direkte hos netbankerne for at beskytte bankens kunder mod hacking. Siden ComON skrev om firmaet første gang for to år siden, har Codesealer blandt andet fået nogle af Nordens største banker i kundekartoteket.

Next stop: Verden
Den tidlige julegave bruges til at sætte gang i en international lancering. Først Europa. Siden resten af verden.

"Vi er i dialog med en lang række af verdens største banker, som bekræfter, at vi har et helt unikt produkt, som løser et stort problem for dem. Med kapitaltilførslen får vi den nødvendige styrke til at vækste internationalt. Målet er, at vores software bliver den internationale standard til beskyttelse af netbankkunder imod hacking," udtaler direktør i CodeSealer Nicolaj Højer Nielsen, der stiftede Codesealer sammen med Martin Boesgaard.

Firmaet anslår, at der på verdensplan stjæles for over tre milliarder dollars årligt. Det omfang skal Codsesealer begrænse.

CodeSealer blev i 2011 udpeget som en af Europas mest lovende start-up virksomheder af magasinet Red Herring.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)