Danske netbank-beskyttere sigter mod verden efter millioninvestering

Hvad skal Codesealer bruge 16,5 millioner kroner til?

Artikel top billede

Codesealer har grund til at lukke champagne op i dag. Foto: Codesealer/Twitter

De fleste danskere lader først champagnepropperne poppe om nogle dage. Men hos iværksætterfirmaet Codesealer var der grund til at gøre det allerede før jul.

Firmaet fik nemlig 16,5 millioner kroner i kapitaltilførsel fra virksomhedens ledelse og ikke mindst Danmark største venturekapitalfond, SEED Capital, og VF Venture (datterselskab til den statsejede Vækstfonden).

Codesealer har udviklet en teknologi til at bekæmpe de berygtede man-in-the-middle-angreb, som især bruges til at "dirke" netbankerne op med.
Den unikke softwareløsning installeres direkte hos netbankerne for at beskytte bankens kunder mod hacking. Siden ComON skrev om firmaet første gang for to år siden, har Codesealer blandt andet fået nogle af Nordens største banker i kundekartoteket.

Next stop: Verden
Den tidlige julegave bruges til at sætte gang i en international lancering. Først Europa. Siden resten af verden.

"Vi er i dialog med en lang række af verdens største banker, som bekræfter, at vi har et helt unikt produkt, som løser et stort problem for dem. Med kapitaltilførslen får vi den nødvendige styrke til at vækste internationalt. Målet er, at vores software bliver den internationale standard til beskyttelse af netbankkunder imod hacking," udtaler direktør i CodeSealer Nicolaj Højer Nielsen, der stiftede Codesealer sammen med Martin Boesgaard.

Firmaet anslår, at der på verdensplan stjæles for over tre milliarder dollars årligt. Det omfang skal Codsesealer begrænse.

CodeSealer blev i 2011 udpeget som en af Europas mest lovende start-up virksomheder af magasinet Red Herring.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S