Denne gadget ligger under dit juletræ

Ligger der en hård pakke til dig under juletræet, er der stor sandsynlighed for, at det er denne gadget.

Artikel top billede

Hvis du har ønsket dig en tabletcomputer eller en smartphone i julegave, kan du formentligt godt begynde at glæde dig til juleaften.

For der er stor sandsynlighed for, at julemanden har lyttet til dit ønske.

ComON har spurgt en række danske forhandlere af forbrugerelektronik, og her tegner der sig det samme billede.

Tidens trend er tablets

Spørger man landets to største supermarkeds-kæder, Dansk Supermarked og Coop, er tablet-computeren den helt store jule-topscorer i 2012. 

Dansk Supermarked oplyser, at iPad'en er på en suveræn førsteplads, og at tablets generelt sælger godt op til jul. 

Det samme gælder rivalerne fra Coop.

"Hvis vi ser på elektronik, er tablets nok den helt store julegave i år," siger Ole Kiel, der er kategorigruppechef i Coop.

Ifølge Ole Kiel har salget af tablets været højt i hele efteråret, men op til jul har det nået ekstreme højder.

"Det er en god gave, og der er nok mange, der ønsker sig sådan en. Den erstatter måske også traditionelle legetøjsgaver," lyder det fra Ole Kiel.

Foruden tablets er også smartphones i høj kurs op til jul.

Netflix sælger Apple TV

Også hos retail-kæmperne fra Elgiganten ligger tablet-computeren på en suveræn førsteplads, og ligeledes er smartphonen den næstmest populære julegave.

"I år har danskerne haft en enorm lyst til at give elektronik og gadgets til jul. De produkter, som vi sælger, har ganske enkelt aldrig haft større appeal, end de har lige nu," siger Peder Stedal, administrerende direktør i Elgiganten.

Den tendens kan de også godt nikke genkendende til hos Apple-specialisterne fra Humac, hvor også især iPad mini og Apple TV hitter.

"Specielt efter at Netflix er kommet til Danmark, er vi begyndt at sælge mange Apple TV, og iPad mini ligger i en prisgruppe, hvor alle kan være med," fortæller Jesper Pedersen, der er retail manager hos Humac.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job