Denne gadget ligger under dit juletræ

Ligger der en hård pakke til dig under juletræet, er der stor sandsynlighed for, at det er denne gadget.

Artikel top billede

Hvis du har ønsket dig en tabletcomputer eller en smartphone i julegave, kan du formentligt godt begynde at glæde dig til juleaften.

For der er stor sandsynlighed for, at julemanden har lyttet til dit ønske.

ComON har spurgt en række danske forhandlere af forbrugerelektronik, og her tegner der sig det samme billede.

Tidens trend er tablets

Spørger man landets to største supermarkeds-kæder, Dansk Supermarked og Coop, er tablet-computeren den helt store jule-topscorer i 2012. 

Dansk Supermarked oplyser, at iPad'en er på en suveræn førsteplads, og at tablets generelt sælger godt op til jul. 

Det samme gælder rivalerne fra Coop.

"Hvis vi ser på elektronik, er tablets nok den helt store julegave i år," siger Ole Kiel, der er kategorigruppechef i Coop.

Ifølge Ole Kiel har salget af tablets været højt i hele efteråret, men op til jul har det nået ekstreme højder.

"Det er en god gave, og der er nok mange, der ønsker sig sådan en. Den erstatter måske også traditionelle legetøjsgaver," lyder det fra Ole Kiel.

Foruden tablets er også smartphones i høj kurs op til jul.

Netflix sælger Apple TV

Også hos retail-kæmperne fra Elgiganten ligger tablet-computeren på en suveræn førsteplads, og ligeledes er smartphonen den næstmest populære julegave.

"I år har danskerne haft en enorm lyst til at give elektronik og gadgets til jul. De produkter, som vi sælger, har ganske enkelt aldrig haft større appeal, end de har lige nu," siger Peder Stedal, administrerende direktør i Elgiganten.

Den tendens kan de også godt nikke genkendende til hos Apple-specialisterne fra Humac, hvor også især iPad mini og Apple TV hitter.

"Specielt efter at Netflix er kommet til Danmark, er vi begyndt at sælge mange Apple TV, og iPad mini ligger i en prisgruppe, hvor alle kan være med," fortæller Jesper Pedersen, der er retail manager hos Humac.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS