På mandag kan der komme støj på dit fjernsyn

Nyt mobilnet kan forstyrre signalet på mange danske fjernsyn. Flere steder skal udstyr udskiftes.

Artikel top billede

Der er blevet advaret om det, og nu sker det så.

1. januar 2013 tages nye mobilnet i brug, der anvender de samme frekvenser, som YouSee bruger til kabel-tv.

Frygten er, at de to signaler kommer til at forstyrre hinanden, så der kommer støj på skærmene. Gamle billedrørs-fjernsyn vil opleve forstyrrelsen som sne på skærmen. Nyere digitale fladskærme vil opleve forstyrrelsen som pixeleringer eller kortvis sort skærm.

Præcis hvor mange, der kommer til at opleve uregelmæssigheder, tør YouSee ikke gætte på. Men tv-leverandøren opfordrer husstande med kabel-tv til at tjekke deres antenne-installationer for at sikre sig, at de er korrekt udført, at der ikke er brugt dårlige kabler.

"Der har været budt på op til 25 procent af alle husstande, men det er et gæt. Jeg forventer ikke, at det bliver noget særligt udbredt fænomen, men det reelle omfang får vi først en fornemmelse af, når der kommer strøm på de nye sendere," siger underdirektør Mads Arnbjørn Rasmussen, der er leder af driftsafdelingen i YouSee.

Sådan gør du

"I langt de fleste tilfælde vil årsagen være, at der er opsat ekstra antennestik og trukket nye kabler i boligen, uden man har været opmærksom på at skærme signalet ordentligt. Det er gået godt, så længe der ikke har været forstyrrende signaler i nærheden af husstanden, men nu kan vi pludselig have balladen," siger Mads Arnbjørn Rasmussen.

YouSee opfordrer generelt kunderne til at anvende såkaldt dobbeltskærmede antennekabler, der er godkendt af kabel-udbyderne.

YouSee har lavet en vejledning til at få det bedste signal på sin kabel-tv-forbindelse.

Da det analoge sendenet lukkede i 2009, skabte de nye digitale sendere også problemer for kabel-kunder flere steder i landet. Radiosendere på by-busser har i hovedstadsområdet voldt problemer for kunder i bl.a. København, og i sommer var ændringer i DAB-sendernes frekvenser årsag til forstyrrelse hos flere husstande i Jylland.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S