På mandag kan der komme støj på dit fjernsyn

Nyt mobilnet kan forstyrre signalet på mange danske fjernsyn. Flere steder skal udstyr udskiftes.

Artikel top billede

Der er blevet advaret om det, og nu sker det så.

1. januar 2013 tages nye mobilnet i brug, der anvender de samme frekvenser, som YouSee bruger til kabel-tv.

Frygten er, at de to signaler kommer til at forstyrre hinanden, så der kommer støj på skærmene. Gamle billedrørs-fjernsyn vil opleve forstyrrelsen som sne på skærmen. Nyere digitale fladskærme vil opleve forstyrrelsen som pixeleringer eller kortvis sort skærm.

Præcis hvor mange, der kommer til at opleve uregelmæssigheder, tør YouSee ikke gætte på. Men tv-leverandøren opfordrer husstande med kabel-tv til at tjekke deres antenne-installationer for at sikre sig, at de er korrekt udført, at der ikke er brugt dårlige kabler.

"Der har været budt på op til 25 procent af alle husstande, men det er et gæt. Jeg forventer ikke, at det bliver noget særligt udbredt fænomen, men det reelle omfang får vi først en fornemmelse af, når der kommer strøm på de nye sendere," siger underdirektør Mads Arnbjørn Rasmussen, der er leder af driftsafdelingen i YouSee.

Sådan gør du

"I langt de fleste tilfælde vil årsagen være, at der er opsat ekstra antennestik og trukket nye kabler i boligen, uden man har været opmærksom på at skærme signalet ordentligt. Det er gået godt, så længe der ikke har været forstyrrende signaler i nærheden af husstanden, men nu kan vi pludselig have balladen," siger Mads Arnbjørn Rasmussen.

YouSee opfordrer generelt kunderne til at anvende såkaldt dobbeltskærmede antennekabler, der er godkendt af kabel-udbyderne.

YouSee har lavet en vejledning til at få det bedste signal på sin kabel-tv-forbindelse.

Da det analoge sendenet lukkede i 2009, skabte de nye digitale sendere også problemer for kabel-kunder flere steder i landet. Radiosendere på by-busser har i hovedstadsområdet voldt problemer for kunder i bl.a. København, og i sommer var ændringer i DAB-sendernes frekvenser årsag til forstyrrelse hos flere husstande i Jylland.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory