Tre dage før champagnepropper og raketter flyver mod himlen advarer de store japanske teleselskaber nu mod, at man bruger sin telefon på den festlige dags højdepunkt.
Tre dage før champagnepropper og raketter flyver mod himlen advarer de store japanske teleselskaber nu mod, at man bruger sin telefon på den festlige dags højdepunkt.
Den venlige anmodning kan for eksempel ses i illustrationen her på siden.
Hvis man insisterer på at bruge telenettet i den travle periode, skal man være opmærksom på, at sms'er kan tage minutter og timer om at nå frem - og at man er med til at forstoppe nettet for resten af de cirka 127 millioner japanere.
"Vi vil arbejde på at levere så mange lykønskningsbeskeder som muligt, men der vil være situationer, hvor vi lægger midlertidige begrænsninger på netværket, og vi beder om, at kunderne hjælper til ved at begrænse brugen af telefoner så meget som muligt," skriver landets telebrancheforening, der tæller selskaber som NTT DoCoMo, Softbank og KDDI.
Teleselskabernes bange anelser skyldes, at mange japanere fejrer nytår hjemme hos deres familier. Det vil sige, at telebelastningen flytter væk fra storbyerne, der kan servicere de mange brugere, og ud til landområderne, der ikke er vant til så store spidsbelastninger.
Nytårsaften er også en af de travleste teledage i Danmark.
Hvis du meget gerne vil ønske dine venner godt nytår, så er det i år muligt at gøre automatisk ved midnat via en tjeneste fra Facebook.
Seneste nyt
Sådan kan indbyggerne i Pompeii have oplevet de sidste timer før Vesuvs udbrud
Stormflod af sikkerhedshuller drukner it-industrien: AI finder dobbelt så mange som sidste år
Claude-brugeres samtaler ender igen i Googles søgeresultater: Sådan slår du det fra
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
Københavnsområdet
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen
Københavnsområdet
Navnenyt fra it-Danmark
emagine Expertise A/S
Jabra
IFS Danmark A/S
SAP SuccessFactors Partner Pentos
Mest læste