Tre dage før champagnepropper og raketter flyver mod himlen advarer de store japanske teleselskaber nu mod, at man bruger sin telefon på den festlige dags højdepunkt.
Tre dage før champagnepropper og raketter flyver mod himlen advarer de store japanske teleselskaber nu mod, at man bruger sin telefon på den festlige dags højdepunkt.
Den venlige anmodning kan for eksempel ses i illustrationen her på siden.
Hvis man insisterer på at bruge telenettet i den travle periode, skal man være opmærksom på, at sms'er kan tage minutter og timer om at nå frem - og at man er med til at forstoppe nettet for resten af de cirka 127 millioner japanere.
"Vi vil arbejde på at levere så mange lykønskningsbeskeder som muligt, men der vil være situationer, hvor vi lægger midlertidige begrænsninger på netværket, og vi beder om, at kunderne hjælper til ved at begrænse brugen af telefoner så meget som muligt," skriver landets telebrancheforening, der tæller selskaber som NTT DoCoMo, Softbank og KDDI.
Teleselskabernes bange anelser skyldes, at mange japanere fejrer nytår hjemme hos deres familier. Det vil sige, at telebelastningen flytter væk fra storbyerne, der kan servicere de mange brugere, og ud til landområderne, der ikke er vant til så store spidsbelastninger.
Nytårsaften er også en af de travleste teledage i Danmark.
Hvis du meget gerne vil ønske dine venner godt nytår, så er det i år muligt at gøre automatisk ved midnat via en tjeneste fra Facebook.
Seneste nyt
Statens kritiske it-projekter får nye vagthunde: Se hele listen over de tunge profiler her
Test: Robotstøvsugerens Rolls-Royce gør bedre rent end nogen, jeg har prøvet
EU gør klar til gigantisk it-udbud: Står klar med 5,2 milliarder kroner
Så meget får Tim Cook i løn fra Apple - også selv om han ikke længere er CEO
Annonce
Forsvarets Efterretningstjeneste
Arkitekt til udvikling af infrastrukturen i fremtidens efterretningstjeneste
Københavnsområdet
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone
Midtjylland
Navnenyt fra it-Danmark
Norriq Danmark A/S
Netip A/S
Sparinvest
Netip A/S
Mest læste