Tre dage før champagnepropper og raketter flyver mod himlen advarer de store japanske teleselskaber nu mod, at man bruger sin telefon på den festlige dags højdepunkt.
Tre dage før champagnepropper og raketter flyver mod himlen advarer de store japanske teleselskaber nu mod, at man bruger sin telefon på den festlige dags højdepunkt.
Den venlige anmodning kan for eksempel ses i illustrationen her på siden.
Hvis man insisterer på at bruge telenettet i den travle periode, skal man være opmærksom på, at sms'er kan tage minutter og timer om at nå frem - og at man er med til at forstoppe nettet for resten af de cirka 127 millioner japanere.
"Vi vil arbejde på at levere så mange lykønskningsbeskeder som muligt, men der vil være situationer, hvor vi lægger midlertidige begrænsninger på netværket, og vi beder om, at kunderne hjælper til ved at begrænse brugen af telefoner så meget som muligt," skriver landets telebrancheforening, der tæller selskaber som NTT DoCoMo, Softbank og KDDI.
Teleselskabernes bange anelser skyldes, at mange japanere fejrer nytår hjemme hos deres familier. Det vil sige, at telebelastningen flytter væk fra storbyerne, der kan servicere de mange brugere, og ud til landområderne, der ikke er vant til så store spidsbelastninger.
Nytårsaften er også en af de travleste teledage i Danmark.
Hvis du meget gerne vil ønske dine venner godt nytår, så er det i år muligt at gøre automatisk ved midnat via en tjeneste fra Facebook.
Seneste nyt
Europa skal være et AI-kontinent: Vil rive EU fri af tech-giganterne
Test: Spændende ny teknologi gør denne skærm ideel til både Mac og pc-brugere
Kritisk hul i Windows Server udnyttes nu af hackere: Patch straks
EG napper Bankdata-CEO til at lede nyoprettet division med 1.000 ansatte: "Det er fantastisk"
AI-lab #35: Pludselig er det blevet dyrt at anvende AI, og folk reagerer, som de altid har gjort
Region Midtjylland
Projektleder til transitionsopgaver og udvikling af en national digital sundhedsplatform
Midtjylland
Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse
Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?
Københavnsområdet
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Webteknisk koordinator til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen (tidsbegrænset stilling)
Københavnsområdet
FK Distribution A/S
Data Engineer / Backend udvikler til FK Distributions BI-udviklingsteam
Københavnsområdet
Annonceindlæg fra Deloitte
Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.
Navnenyt fra it-Danmark
Netip A/S
Immeo
Elbek & Vejrup A/S
SAP SuccessFactors Partner Pentos
Mest læste