Forbudt at sende sms'er nytårsaften

Japanerne må ikke ønske hinanden godt nytår.

Artikel top billede

Tre dage før champagnepropper og raketter flyver mod himlen advarer de store japanske teleselskaber nu mod, at man bruger sin telefon på den festlige dags højdepunkt.

Teleselskaberne tigger sine kunder om, at de begrænser opkald og sms'er ved midnat. Faktisk foretrækker teleoperatørerne, at kunderne først begynder at ønske hinanden godt nytår via sms efter klokken 2.00.

Den venlige anmodning kan for eksempel ses i illustrationen her på siden.
Hvis man insisterer på at bruge telenettet i den travle periode, skal man være opmærksom på, at sms'er kan tage minutter og timer om at nå frem - og at man er med til at forstoppe nettet for resten af de cirka 127 millioner japanere.

"Vi vil arbejde på at levere så mange lykønskningsbeskeder som muligt, men der vil være situationer, hvor vi lægger midlertidige begrænsninger på netværket, og vi beder om, at kunderne hjælper til ved at begrænse brugen af telefoner så meget som muligt," skriver landets telebrancheforening, der tæller selskaber som NTT DoCoMo, Softbank og KDDI.

Teleselskabernes bange anelser skyldes, at mange japanere fejrer nytår hjemme hos deres familier. Det vil sige, at telebelastningen flytter væk fra storbyerne, der kan servicere de mange brugere, og ud til landområderne, der ikke er vant til så store spidsbelastninger.

Nytårsaften er også en af de travleste teledage i Danmark.
Hvis du meget gerne vil ønske dine venner godt nytår, så er det i år muligt at gøre automatisk ved midnat via en tjeneste fra Facebook.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Serpier

    Erhvervsforsikring: Tech-startups overser ofte denne forsikring

    Danske it-virksomheder investerer massive ressourcer i penetrationstests, tofaktor-godkendelse og sikker skyinfrastruktur helt fra den første kodelinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S