Sig farvel til netbook'en

Asus og Acer stopper produktionen af de små billige computere.

Artikel top billede

I de sidste par år er salget af netbooks styrtdykket. Det var Asus, der lancerede den første netbook med sin Eee PC tilbage i slutningen af 2007 og dermed skabte et helt nyt computer-segment. En kategori, som er blevet spist af tablet-pc'en.

Nu ser det ud til, at det er slut. Både Asus og Acer har meddelt, at de stopper produktionen af netbooks fra januar 2013. Det skriver digi.no.

Asus forsøgte ellers sidste år at genoplive netbook-segmentet med sin Eee PC 1025 Flare Series med Atom-processor fra Intel. Den kan starte fra sleep-modus i løbet af blot to sekunder. Det er altså en oplevelse, som minder om det, man kender fra tablet-pc'er. Asus kalder det selv for "verdens hurtigste netbook".

Men det har ikke været nok til at redde netbook'en. The Guardian henviser til en prognose fra 2009, hvor ABI Research forudsiger at der bliver solgt 139 millioner netbook-computere i 2013. Det ser nu snarere ud til, at tallet vil være meget tæt på nul. Asus stopper salget af sin Eee PC, og hos Acer har man også opgivet at fremstille netbook-modeller.

"Netbook-markedet forsvinder ved udgangen af 2012", konstaterer en artikel hos Digitimes.

For Asus og Acer er de eneste to firmaer, der stadig fremstiller netbooks, mens andre som Samsung, HP og Dell er skiftet til tablet-pc'er.

De billige computere er primært solgt i Sydøstasien og Sydamerika, men også her er de blevet overhalet af billige Android-tablets og smartphones.

De sidste netbook-modeller fra Asus og Acer koster mellem 250 og 300 dollar, men man kan efterhånden købe rigtige bærbare computere til samme pris.

Intel vil fortsat fremstille sine Atom-processorer, der blandt andet skal bruges i intelligente fjernsyn og smartphones.

The Guardian oplister en række faktorer, der har slået netbook'en ihjel, herunder finanskrisen, lancering af iPad og andre tablet-pc'er, dyre Windows-licenser og generel skuffelse hos kunderne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS