Sig Linux til din smartphone

Den populære Linux-distribution Ubuntu kommer nu også til smartphones.

Artikel top billede

Nu kommer endnu et operativsystem til smartphones. Den sydafrikanske milliardær Mark Shuttleworth har netop præsenteret Ubuntu Phone, som er tæt knyttet sammen med desktop-udgaven af den populære Linux-distribution. Det skal lanceres som en konkurrent til iOS og Android (der også bygger på Linux).

Ubuntu Phone har mange ligheder med HP's gamle WebOS. Den klassiske lockscreen er erstattet med en velkomst-skærm, hvor man finder personlige oplysninger. Alle funktioner kan aktiveres ved at føre fingeren hen over skærmen i den rigtige retning.

En hurtig fingerbevægelse mod højre henter eksempelvis en liste med de mest benyttede applikationer og kontakter, mens en bevægelse nedad aktiverer en søgefunktion.

Det er selvfølgelig også muligt at udvikle apps til platformen, der enten kan skrives som web-applikationer i HTML5 eller direkte i QML. Det nødvendige udviklings-værktøj kan allerede hentes. Det skulle være muligt at skrive applikationer som kan køre på alle Ubuntu-platforme.

Det ventes, at den første version af Ubuntu Phone til Samsung Galaxy Nexus bliver præsenteret på Consumer Electronics Show i Las Vegas i de kommende dage. Men færdige produkter kan først købes i 2014. Hardware-kravene lyder på en ARM Cortex A9-chip med fire kerner eller Intel Atom-processor, 1 GB RAM og 32 GB lagerplads.

Men der kommer også en skrabet version, der kan køre på telefoner med 512 MB RAM og 4 GB Flash-hukommelse.

Ubuntu-firmaet Canonical fortæller, at Android-drivere og -firmware også kan bruges med Ubuntu Phone. Det skal gøre det lettere at udvikle smartphones med det mobile operativsystem.

Der er flere nye platforme til smartphones på vej. I de kommende måneder kommer både Jolla og Firefox OS.

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S