Sig Linux til din smartphone

Den populære Linux-distribution Ubuntu kommer nu også til smartphones.

Artikel top billede

Nu kommer endnu et operativsystem til smartphones. Den sydafrikanske milliardær Mark Shuttleworth har netop præsenteret Ubuntu Phone, som er tæt knyttet sammen med desktop-udgaven af den populære Linux-distribution. Det skal lanceres som en konkurrent til iOS og Android (der også bygger på Linux).

Ubuntu Phone har mange ligheder med HP's gamle WebOS. Den klassiske lockscreen er erstattet med en velkomst-skærm, hvor man finder personlige oplysninger. Alle funktioner kan aktiveres ved at føre fingeren hen over skærmen i den rigtige retning.

En hurtig fingerbevægelse mod højre henter eksempelvis en liste med de mest benyttede applikationer og kontakter, mens en bevægelse nedad aktiverer en søgefunktion.

Det er selvfølgelig også muligt at udvikle apps til platformen, der enten kan skrives som web-applikationer i HTML5 eller direkte i QML. Det nødvendige udviklings-værktøj kan allerede hentes. Det skulle være muligt at skrive applikationer som kan køre på alle Ubuntu-platforme.

Det ventes, at den første version af Ubuntu Phone til Samsung Galaxy Nexus bliver præsenteret på Consumer Electronics Show i Las Vegas i de kommende dage. Men færdige produkter kan først købes i 2014. Hardware-kravene lyder på en ARM Cortex A9-chip med fire kerner eller Intel Atom-processor, 1 GB RAM og 32 GB lagerplads.

Men der kommer også en skrabet version, der kan køre på telefoner med 512 MB RAM og 4 GB Flash-hukommelse.

Ubuntu-firmaet Canonical fortæller, at Android-drivere og -firmware også kan bruges med Ubuntu Phone. Det skal gøre det lettere at udvikle smartphones med det mobile operativsystem.

Der er flere nye platforme til smartphones på vej. I de kommende måneder kommer både Jolla og Firefox OS.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS