Sig Linux til din smartphone

Den populære Linux-distribution Ubuntu kommer nu også til smartphones.

Artikel top billede

Nu kommer endnu et operativsystem til smartphones. Den sydafrikanske milliardær Mark Shuttleworth har netop præsenteret Ubuntu Phone, som er tæt knyttet sammen med desktop-udgaven af den populære Linux-distribution. Det skal lanceres som en konkurrent til iOS og Android (der også bygger på Linux).

Ubuntu Phone har mange ligheder med HP's gamle WebOS. Den klassiske lockscreen er erstattet med en velkomst-skærm, hvor man finder personlige oplysninger. Alle funktioner kan aktiveres ved at føre fingeren hen over skærmen i den rigtige retning.

En hurtig fingerbevægelse mod højre henter eksempelvis en liste med de mest benyttede applikationer og kontakter, mens en bevægelse nedad aktiverer en søgefunktion.

Det er selvfølgelig også muligt at udvikle apps til platformen, der enten kan skrives som web-applikationer i HTML5 eller direkte i QML. Det nødvendige udviklings-værktøj kan allerede hentes. Det skulle være muligt at skrive applikationer som kan køre på alle Ubuntu-platforme.

Det ventes, at den første version af Ubuntu Phone til Samsung Galaxy Nexus bliver præsenteret på Consumer Electronics Show i Las Vegas i de kommende dage. Men færdige produkter kan først købes i 2014. Hardware-kravene lyder på en ARM Cortex A9-chip med fire kerner eller Intel Atom-processor, 1 GB RAM og 32 GB lagerplads.

Men der kommer også en skrabet version, der kan køre på telefoner med 512 MB RAM og 4 GB Flash-hukommelse.

Ubuntu-firmaet Canonical fortæller, at Android-drivere og -firmware også kan bruges med Ubuntu Phone. Det skal gøre det lettere at udvikle smartphones med det mobile operativsystem.

Der er flere nye platforme til smartphones på vej. I de kommende måneder kommer både Jolla og Firefox OS.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job