Google frikendt for web-snyd

Internet-giganten Google er nu frikendt for at manipulere sine søgeresultater. Men Google skal alligevel lave små ændringer i sine produkter.

Artikel top billede

Google har nu vundet en stor sejr i USA. Det amerikanske konkurrence-tilsyn Federal Trade Commission (FTC) har indstillet en undersøgelse af Googles forretnings-metoder. I løbet af den 19 måneder lange undersøgelse har FTC ikke fundet beviser for, at Google har misbrugt sin dominerende position på søgemarkedet.

Helt konkret handler det om, at Google anklages for at favorisere sine egne produkter i søgeresultaterne på bekostning af produkter fra konkurrenterne. Hvis man søger efter "e-mail", er det eksempelvis Googles egen Gmail-tjeneste, der lander blandt de første resultater. Men FTC har ikke fundet beviser for, at Google manipulerer sine søgninger.

FTC konstaterer til gengæld, at Google har misbrugt sin position, når det gælder patenter til mobil-teknologi. Google har nu indgået et forlig med FTC, som betyder, at Google skal give sine konkurrenter adgang til grundlæggende smartphone- og tablet-teknologier fra datterselskabet Motorola. Det gamle selskab er en af pionererne inden for mobiltelefoni og ejer mere end 17.000 patenter.

Google har allerede kommenteret afgørelsen i sin officielle blog. Her glæder man sig over, at selskabet nu er frikendt for anklagerne om monopol-misbrug. Samtidig har Google besluttet at gennemføre to frivillige ændringer i sine produkter. Fremover bliver det lettere for websteder at få fjernet indhold fra søgemaskinen, og der kommer nye muligheder for at eksportere data fra Google AdWords.

I Europa har EU-kommissionen også startet en lignende undersøgelse af Googles forretnings-metoder, og den er endnu ikke afsluttet.

Flere af Googles rivaler som Microsoft, Nokia og TripAdvisor har slået sig sammen i konsortiet FairSearch.org, som allerede har kritiseret FTC's afgørelse.

Men FTC fastholder i en pressemeddelelse, at der ikke er grundlag for at tage yderligere skridt mod Google.

"Google har uden tvivl handlet aggressivt for at få et forspring i forhold til andre søgeudbydere. Men FTC's mission er at beskytte konkurrencen, og ikke individuelle konkurrenter. Der er ikke beviser for, at Googles handlinger på dette område har bremset konkurrencen og overtrådt lovgivningen i USA," lyder meldingen fra FTC.

I værste fald kunne Google risikere at blive straffet med en milliardbøde og restriktioner på sin internet-søgning. Men nu har selskabet altså fået grønt lys til at fortsætte den nuværende praksis med små ændringer.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg