Google frikendt for web-snyd

Internet-giganten Google er nu frikendt for at manipulere sine søgeresultater. Men Google skal alligevel lave små ændringer i sine produkter.

Artikel top billede

Google har nu vundet en stor sejr i USA. Det amerikanske konkurrence-tilsyn Federal Trade Commission (FTC) har indstillet en undersøgelse af Googles forretnings-metoder. I løbet af den 19 måneder lange undersøgelse har FTC ikke fundet beviser for, at Google har misbrugt sin dominerende position på søgemarkedet.

Helt konkret handler det om, at Google anklages for at favorisere sine egne produkter i søgeresultaterne på bekostning af produkter fra konkurrenterne. Hvis man søger efter "e-mail", er det eksempelvis Googles egen Gmail-tjeneste, der lander blandt de første resultater. Men FTC har ikke fundet beviser for, at Google manipulerer sine søgninger.

FTC konstaterer til gengæld, at Google har misbrugt sin position, når det gælder patenter til mobil-teknologi. Google har nu indgået et forlig med FTC, som betyder, at Google skal give sine konkurrenter adgang til grundlæggende smartphone- og tablet-teknologier fra datterselskabet Motorola. Det gamle selskab er en af pionererne inden for mobiltelefoni og ejer mere end 17.000 patenter.

Google har allerede kommenteret afgørelsen i sin officielle blog. Her glæder man sig over, at selskabet nu er frikendt for anklagerne om monopol-misbrug. Samtidig har Google besluttet at gennemføre to frivillige ændringer i sine produkter. Fremover bliver det lettere for websteder at få fjernet indhold fra søgemaskinen, og der kommer nye muligheder for at eksportere data fra Google AdWords.

I Europa har EU-kommissionen også startet en lignende undersøgelse af Googles forretnings-metoder, og den er endnu ikke afsluttet.

Flere af Googles rivaler som Microsoft, Nokia og TripAdvisor har slået sig sammen i konsortiet FairSearch.org, som allerede har kritiseret FTC's afgørelse.

Men FTC fastholder i en pressemeddelelse, at der ikke er grundlag for at tage yderligere skridt mod Google.

"Google har uden tvivl handlet aggressivt for at få et forspring i forhold til andre søgeudbydere. Men FTC's mission er at beskytte konkurrencen, og ikke individuelle konkurrenter. Der er ikke beviser for, at Googles handlinger på dette område har bremset konkurrencen og overtrådt lovgivningen i USA," lyder meldingen fra FTC.

I værste fald kunne Google risikere at blive straffet med en milliardbøde og restriktioner på sin internet-søgning. Men nu har selskabet altså fået grønt lys til at fortsætte den nuværende praksis med små ændringer.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg