USB 3.0 bliver dobbelt så hurtig

Den nye USB-teknologi kan blive dødsstødet til Thunderbolt.

Artikel top billede

Nu bliver hastigheden i USB 3.0 fordoblet til 10 gigabit i sekundet. Det fortæller USB 3.0 Promoter Group, der tæller HP, Intel, Microsoft, Renesas, ST-Ericsson og Texas Instruments blandt sine medlemmer.

De første produkter med den nye, udvidede version af standarden skulle være klar til næste år, men det forventes først, at teknologien får sit store gennembrud i 2015. Det kræver nye stik og kabler, men de skulle i det mindste være bagudkompatible med den gamle standard.

De eksisterende hubs til USB 2.0 og 3.0 kan også bruges med den nye version.

Den færdige specifikation for USB 3.0 med 10 gigabit/s skulle ligge klar den 7. februar, og andre virksomheder kan så aflevere kommentarer frem til den 26. marts. Den endelige standard skulle ligge klar inden sommeren.

Den nuværende USB 3.0 standard, også kaldet SuperSpeed, blev vedtaget i 2008, men der gik fire år, inden den slog igennem på computer-markedet.

Konkurrent til Thunderbolt

I 2011 kom Intel med sin Thunderbolt-teknologi (det tidligere Light Peak), der markedsføres som et alternativ til USB 3.0 i stationære og bærbare computere. I første omgang understøtter Thunderbolt en hastighed på 10 gigabit i sekundet begge veje.

Men Thunderbolt har stadig en meget begrænset udbredelse - den bruges stort set kun i Apple-computere - og kablerne er meget dyre.

Nu ser det ud til, at Thunderbolt mister en del af sit hastigheds-forspring i forhold til USB 3.0, men det er meningen, at hastigheden senere skal øges til 100 megabit i sekundet med optiske kabler.

Men der sker også andre spændende ting med USB-teknologien, hvor det fremover bliver muligt at transportere helt op til 100 watt gennem et almindeligt USB 2.0 og 3.0 kabel.

Det kunne betyde, at man kan slippe for et ekstra strømkabel og en ekstern strømforsyning i mange eksterne enheder, som i forvejen er tilsluttet over USB. Det gælder eksempelvis printere og scannere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS