Nyt super-glas gør dine gadgets stærke som en gorilla

Den nye generation af Cornings Gorilla Glass skulle være tre gange bedre til at modstå ridser og skrammer.

Artikel top billede

Glasfirmaet Corning præsenterer den tredje generation af sit superstærke Gorilla Glass på Consumer Electronics Show i Las Vegas. Det særlige glas, der er meget modstandsdygtigt overfor ridser og skrammer, bruges allerede i mere end en milliard mobile enheder - især smartphones.

Det nye Gorilla Glass 3 skulle være endnu stærkere end forgængeren. Ifølge Corning er glassets hårdhed øget markant. Selv hvis der kommer ridser i glasset, så skulle de være meget svære at se. Ridsernes synlighed er reduceret med 40 procent.

Corning mener ligesom, at man har "genopfundet glasset" ved at analysere atomernes struktur og deres sammenkædning.

Det skulle betyde, at Gorilla Glass 3 er tre gange bedre til at modstå ridser og skrammer, skriver CNET.

Corning arbejder også løbende med at gøre glasset tyndere og forbedre billedkvaliteten.

Der er ingen produkter med Gorilla Glass 3 på CES, men de første produktannonceringer skulle komme i de næste par måneder.

Det superstærke glas bruges allerede i næsten 1.000 forskellige produkter og det er alt fra telefoner og tablet-pc'er til fjernsyn og computere.

Det oprindelige Gorilla Glass blev lanceret sammen med den første iPhone i 2007. Det bygger på teknologi til glasfremstilling, der blev udviklet helt tilbage i 1960'erne. En historie, der bliver genfortalt i denne Wired-artikel.

Gorilla Glass 2, der kom sidste år, havde en tykkelse på blot 0,8 millimeter.

Sidste år havde Corning installeret en hel videovæg dækket med Gorilla Glass på sin CES-stand i Las Vegas for at demonstrere, at det også kan bruges til de helt store skærme.

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect