Nyt super-glas gør dine gadgets stærke som en gorilla

Den nye generation af Cornings Gorilla Glass skulle være tre gange bedre til at modstå ridser og skrammer.

Artikel top billede

Glasfirmaet Corning præsenterer den tredje generation af sit superstærke Gorilla Glass på Consumer Electronics Show i Las Vegas. Det særlige glas, der er meget modstandsdygtigt overfor ridser og skrammer, bruges allerede i mere end en milliard mobile enheder - især smartphones.

Det nye Gorilla Glass 3 skulle være endnu stærkere end forgængeren. Ifølge Corning er glassets hårdhed øget markant. Selv hvis der kommer ridser i glasset, så skulle de være meget svære at se. Ridsernes synlighed er reduceret med 40 procent.

Corning mener ligesom, at man har "genopfundet glasset" ved at analysere atomernes struktur og deres sammenkædning.

Det skulle betyde, at Gorilla Glass 3 er tre gange bedre til at modstå ridser og skrammer, skriver CNET.

Corning arbejder også løbende med at gøre glasset tyndere og forbedre billedkvaliteten.

Der er ingen produkter med Gorilla Glass 3 på CES, men de første produktannonceringer skulle komme i de næste par måneder.

Det superstærke glas bruges allerede i næsten 1.000 forskellige produkter og det er alt fra telefoner og tablet-pc'er til fjernsyn og computere.

Det oprindelige Gorilla Glass blev lanceret sammen med den første iPhone i 2007. Det bygger på teknologi til glasfremstilling, der blev udviklet helt tilbage i 1960'erne. En historie, der bliver genfortalt i denne Wired-artikel.

Gorilla Glass 2, der kom sidste år, havde en tykkelse på blot 0,8 millimeter.

Sidste år havde Corning installeret en hel videovæg dækket med Gorilla Glass på sin CES-stand i Las Vegas for at demonstrere, at det også kan bruges til de helt store skærme.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job