Derfor får din mobil monsteropløsning og kan optage UltraHD

Qualcomm er klar med en ny generation af sine ARM-processorer, hvor ydelsen skulle være forbedret med 75 procent.

Artikel top billede

Efter Microsofts beslutning om at forlade CES i Las Vegas var det overladt til Qualcomm at holde den traditionelle åbnings-keynote i år. Mandag aften gik Qualcomm-chef Paul Jacobs på scenen for at præsentere selskabets nye produkter. I de sidste mange år har det været Steve Ballmer eller Bill Gates, der har åbnet CES.

Men det betød nu ikke, at publikum helt måtte undvære den farverige Microsoft-chef. For Steve Ballmer havde alligevel en overraskende gæsteoptræden på scenen, hvor han fortalte om ARM-baserede enheder med Windows.

Ballmer stjal da også hurtigt scenen fra den mere ukendte Paul Jacobs og viste nogle af de seneste tablet-pc'er og smartphones med Windows RT og Windows Phone 8, der bruger Qualcomm's Snapdragon-chips.

Traditionen tro havde Qualcomm satset på "starpower" for at skabe opmærksomhed omkring sin keynote. Den kendte filminstruktør Guillermo del Toro viste et klip fra en af sine film, bandet Maroon5 spillede sin sang "Payphone" og den sydafrikanske ærkebiskop Desmond Tutu havde indspillet en videohilsen til CES-folket.

Den store produktnyhed var den nye serie af ARM-baserede Snapdragon-processorer, som også omfatter en fire-kerne-model med 2,3 gigahertz. Den nye Snapdragon 800 processor skulle være 75 pct. hurtigere end den nuværende Snapdragon S4 chip, der blandt andet bruges i Googles smartphone Nexus 4.

Qualcomm fortalte at smartphones med Snapdragon 800 vil være i stand til at optage video i såkaldt Ultra HD, hvor opløsningen ligger på 4.096 x 2.304 pixels. Et af årets helt store buzzwords på CES er netop Ultra HD eller 4K, hvor der er fire gange flere pixels end i 1080p.

Skærmopløsningen på en mobil enhed med Snapdragon 800 er dog begrænset til 2.560 x 2.048 billedpunkter, men det er stadig meget mere end de nuværende modeller.

Den nye chip har en strukturbredde på 28 nanometer og det skulle betyde at strømforbruget er halveret i forhold til forgængeren.

Snapdragon 800 understøtter også LTE+ med et integreret modem og skulle være i stand til at afvikle spil "i konsol-kvalitet". De første smartphones med den nye processor skulle være klar i årets anden halvdel.

Der kommer også en billigere Snapdragon 600 serie, hvor ydelsen "kun" er 40 pct. højere end S4. Disse chips kommer allerede i andet kvartal.

Qualcomms store konkurrent er Nvidia, der også netop har annonceret sin mobile Tegra 4 processor på CES.

Blandt de andre konkurrenter er Samsung med sine Exynos 5 processorer, Intel, der kommer med nye Atom-modeller, og Apple, der bruger sine egne ARM-chips i iPhone og iPad.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS