Derfor får din mobil monsteropløsning og kan optage UltraHD

Qualcomm er klar med en ny generation af sine ARM-processorer, hvor ydelsen skulle være forbedret med 75 procent.

Artikel top billede

Efter Microsofts beslutning om at forlade CES i Las Vegas var det overladt til Qualcomm at holde den traditionelle åbnings-keynote i år. Mandag aften gik Qualcomm-chef Paul Jacobs på scenen for at præsentere selskabets nye produkter. I de sidste mange år har det været Steve Ballmer eller Bill Gates, der har åbnet CES.

Men det betød nu ikke, at publikum helt måtte undvære den farverige Microsoft-chef. For Steve Ballmer havde alligevel en overraskende gæsteoptræden på scenen, hvor han fortalte om ARM-baserede enheder med Windows.

Ballmer stjal da også hurtigt scenen fra den mere ukendte Paul Jacobs og viste nogle af de seneste tablet-pc'er og smartphones med Windows RT og Windows Phone 8, der bruger Qualcomm's Snapdragon-chips.

Traditionen tro havde Qualcomm satset på "starpower" for at skabe opmærksomhed omkring sin keynote. Den kendte filminstruktør Guillermo del Toro viste et klip fra en af sine film, bandet Maroon5 spillede sin sang "Payphone" og den sydafrikanske ærkebiskop Desmond Tutu havde indspillet en videohilsen til CES-folket.

Den store produktnyhed var den nye serie af ARM-baserede Snapdragon-processorer, som også omfatter en fire-kerne-model med 2,3 gigahertz. Den nye Snapdragon 800 processor skulle være 75 pct. hurtigere end den nuværende Snapdragon S4 chip, der blandt andet bruges i Googles smartphone Nexus 4.

Qualcomm fortalte at smartphones med Snapdragon 800 vil være i stand til at optage video i såkaldt Ultra HD, hvor opløsningen ligger på 4.096 x 2.304 pixels. Et af årets helt store buzzwords på CES er netop Ultra HD eller 4K, hvor der er fire gange flere pixels end i 1080p.

Skærmopløsningen på en mobil enhed med Snapdragon 800 er dog begrænset til 2.560 x 2.048 billedpunkter, men det er stadig meget mere end de nuværende modeller.

Den nye chip har en strukturbredde på 28 nanometer og det skulle betyde at strømforbruget er halveret i forhold til forgængeren.

Snapdragon 800 understøtter også LTE+ med et integreret modem og skulle være i stand til at afvikle spil "i konsol-kvalitet". De første smartphones med den nye processor skulle være klar i årets anden halvdel.

Der kommer også en billigere Snapdragon 600 serie, hvor ydelsen "kun" er 40 pct. højere end S4. Disse chips kommer allerede i andet kvartal.

Qualcomms store konkurrent er Nvidia, der også netop har annonceret sin mobile Tegra 4 processor på CES.

Blandt de andre konkurrenter er Samsung med sine Exynos 5 processorer, Intel, der kommer med nye Atom-modeller, og Apple, der bruger sine egne ARM-chips i iPhone og iPad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos