Derfor får din mobil monsteropløsning og kan optage UltraHD

Qualcomm er klar med en ny generation af sine ARM-processorer, hvor ydelsen skulle være forbedret med 75 procent.

Artikel top billede

Efter Microsofts beslutning om at forlade CES i Las Vegas var det overladt til Qualcomm at holde den traditionelle åbnings-keynote i år. Mandag aften gik Qualcomm-chef Paul Jacobs på scenen for at præsentere selskabets nye produkter. I de sidste mange år har det været Steve Ballmer eller Bill Gates, der har åbnet CES.

Men det betød nu ikke, at publikum helt måtte undvære den farverige Microsoft-chef. For Steve Ballmer havde alligevel en overraskende gæsteoptræden på scenen, hvor han fortalte om ARM-baserede enheder med Windows.

Ballmer stjal da også hurtigt scenen fra den mere ukendte Paul Jacobs og viste nogle af de seneste tablet-pc'er og smartphones med Windows RT og Windows Phone 8, der bruger Qualcomm's Snapdragon-chips.

Traditionen tro havde Qualcomm satset på "starpower" for at skabe opmærksomhed omkring sin keynote. Den kendte filminstruktør Guillermo del Toro viste et klip fra en af sine film, bandet Maroon5 spillede sin sang "Payphone" og den sydafrikanske ærkebiskop Desmond Tutu havde indspillet en videohilsen til CES-folket.

Den store produktnyhed var den nye serie af ARM-baserede Snapdragon-processorer, som også omfatter en fire-kerne-model med 2,3 gigahertz. Den nye Snapdragon 800 processor skulle være 75 pct. hurtigere end den nuværende Snapdragon S4 chip, der blandt andet bruges i Googles smartphone Nexus 4.

Qualcomm fortalte at smartphones med Snapdragon 800 vil være i stand til at optage video i såkaldt Ultra HD, hvor opløsningen ligger på 4.096 x 2.304 pixels. Et af årets helt store buzzwords på CES er netop Ultra HD eller 4K, hvor der er fire gange flere pixels end i 1080p.

Skærmopløsningen på en mobil enhed med Snapdragon 800 er dog begrænset til 2.560 x 2.048 billedpunkter, men det er stadig meget mere end de nuværende modeller.

Den nye chip har en strukturbredde på 28 nanometer og det skulle betyde at strømforbruget er halveret i forhold til forgængeren.

Snapdragon 800 understøtter også LTE+ med et integreret modem og skulle være i stand til at afvikle spil "i konsol-kvalitet". De første smartphones med den nye processor skulle være klar i årets anden halvdel.

Der kommer også en billigere Snapdragon 600 serie, hvor ydelsen "kun" er 40 pct. højere end S4. Disse chips kommer allerede i andet kvartal.

Qualcomms store konkurrent er Nvidia, der også netop har annonceret sin mobile Tegra 4 processor på CES.

Blandt de andre konkurrenter er Samsung med sine Exynos 5 processorer, Intel, der kommer med nye Atom-modeller, og Apple, der bruger sine egne ARM-chips i iPhone og iPad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S