Derfor får din mobil monsteropløsning og kan optage UltraHD

Qualcomm er klar med en ny generation af sine ARM-processorer, hvor ydelsen skulle være forbedret med 75 procent.

Artikel top billede

Efter Microsofts beslutning om at forlade CES i Las Vegas var det overladt til Qualcomm at holde den traditionelle åbnings-keynote i år. Mandag aften gik Qualcomm-chef Paul Jacobs på scenen for at præsentere selskabets nye produkter. I de sidste mange år har det været Steve Ballmer eller Bill Gates, der har åbnet CES.

Men det betød nu ikke, at publikum helt måtte undvære den farverige Microsoft-chef. For Steve Ballmer havde alligevel en overraskende gæsteoptræden på scenen, hvor han fortalte om ARM-baserede enheder med Windows.

Ballmer stjal da også hurtigt scenen fra den mere ukendte Paul Jacobs og viste nogle af de seneste tablet-pc'er og smartphones med Windows RT og Windows Phone 8, der bruger Qualcomm's Snapdragon-chips.

Traditionen tro havde Qualcomm satset på "starpower" for at skabe opmærksomhed omkring sin keynote. Den kendte filminstruktør Guillermo del Toro viste et klip fra en af sine film, bandet Maroon5 spillede sin sang "Payphone" og den sydafrikanske ærkebiskop Desmond Tutu havde indspillet en videohilsen til CES-folket.

Den store produktnyhed var den nye serie af ARM-baserede Snapdragon-processorer, som også omfatter en fire-kerne-model med 2,3 gigahertz. Den nye Snapdragon 800 processor skulle være 75 pct. hurtigere end den nuværende Snapdragon S4 chip, der blandt andet bruges i Googles smartphone Nexus 4.

Qualcomm fortalte at smartphones med Snapdragon 800 vil være i stand til at optage video i såkaldt Ultra HD, hvor opløsningen ligger på 4.096 x 2.304 pixels. Et af årets helt store buzzwords på CES er netop Ultra HD eller 4K, hvor der er fire gange flere pixels end i 1080p.

Skærmopløsningen på en mobil enhed med Snapdragon 800 er dog begrænset til 2.560 x 2.048 billedpunkter, men det er stadig meget mere end de nuværende modeller.

Den nye chip har en strukturbredde på 28 nanometer og det skulle betyde at strømforbruget er halveret i forhold til forgængeren.

Snapdragon 800 understøtter også LTE+ med et integreret modem og skulle være i stand til at afvikle spil "i konsol-kvalitet". De første smartphones med den nye processor skulle være klar i årets anden halvdel.

Der kommer også en billigere Snapdragon 600 serie, hvor ydelsen "kun" er 40 pct. højere end S4. Disse chips kommer allerede i andet kvartal.

Qualcomms store konkurrent er Nvidia, der også netop har annonceret sin mobile Tegra 4 processor på CES.

Blandt de andre konkurrenter er Samsung med sine Exynos 5 processorer, Intel, der kommer med nye Atom-modeller, og Apple, der bruger sine egne ARM-chips i iPhone og iPad.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS