Vil du ringe med denne 16 centimeter lange kinesermobil?

Hvor går grænsen for skærmstørrelsen på en mobil? Kinesiske Huawei mener, at vi sagtens kan bruge 6,1 tommer mobiler som Ascend Mate, der netop er lanceret. Se Android-telefonen her.

Artikel top billede

Hvad bruger du mest din mobil til?

Opkald, apps eller internet? 

Hvis du mest holder meget af at tale længe i telefon, så kan det godt være, at Huawei Ascend Mate ikke er noget for dig.

Android-mobilen er nemlig udstyret med en skærm på 6,1 tommer, og den er 16,3 centimeter lang og 8,5 centimeter bred, og det er derfor noget af en basse at holde op til øret.

Det er ikke langt op til en 'rigtig' tablet-pc som Google Nexus 7 på syv tommer.

Vægten er i øvrigt også høj sammenlignet med en traditionel mobil, der typisk ligger omkring 130 gram.

Nålen på badevægten viser, at Huawei Ascend Mate har en kampvægt på 198 gram, så det er bestemt en telefon med gods i.

Selv om skærmen er stor, er skærmens opløsning ikke vokset i forhold til andre topmobiler som eksempelvis HTC One og Samsung Galaxy S III på 4,7 og 4,8 tommer. Opløsningen er nemlig den samme: 1280 gange 720 pixel.

Konkurrenten Sony har netop lanceret sin Xperia Z på fem tommer, men den nye topmobil fik en noget højere opløsning, nærmere bestemt 1920 gange 1080 pixel - altså fuld HD.

Men det får man ikke med Huawei Ascend Mate, selv om den har en markant højere skærmstørrelse.

Til gengæld er telefonen udstyret med et på papiret ret heftigt batteri. Det er 4050 mAh, mens de fleste telefoner nøjes med cirka 2000 mAh. Derfor burde telefonen kunne holde sig i live i lang tid, også selv om den store skærm ofte er tændt.

Ifølge Huawei kan Ascend Mate holde til to dages brug på en enkelt opladning, men det kommer naturligvis meget an på ens brugsmønster.

Mobilen er udstyret med et otte megapixelkamera, og med sin 1.5 GHz quadcore processor kører telefonen Android i version 4.1 også kaldet Jelly Bean.

Huawei Ascend Mate forventes at lande i de europæiske butikker engang efter sommerferien. Det er endnu ikke klart, hvad den kommer til at koste.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S