Den ultimative USB-nøgle til manden, der har alt - undtagen nok lagerplads

Kingston har presset grænsen for, hvor meget data som kan lægges på en USB-nøgle. Mød den imponerende og svinedyre DataTraveler HyperX Predator 3.0 her.

Artikel top billede

Hvis du efterhånden er en ældre it-herre, kan du måske huske dengang, da en USB-nøgle med 16 megabyte lagerplads var fuldkommen revolutionerende.

Især når man tidligere havde været vant til at jonglere med disketter. 

I dag skal der bestemt mere til, før underkæben rammer Adidasskoene.

Men Kingston imponerer alligevel med DataTraveler HyperX Predator 3.0, der har plads til - hold fast - en terabyte data.

Det er muligvis mere lagerplads, end du i dag har på din computers harddisk - især hvis du bruger en bærbar.

Data fra USB-nøglen kan hentes med 240 MB/s, mens der gemmes med 160 MB/s. Det kræver dog, at din computer understøtter USB 3.0.

Hvis du bare smider USB-nøglen i en computer med USB 2.0, vil hastigheden være op til 30 MB/s.

Der er ingen konkret pris på DataTraveler HyperX Predator 3.0, men en Kingston-model med plads til 512 gigabyte koster ifølge pcworld.com 1.750 dollar, hvilket svarer til cirka 10.000 kroner.

Det må forventes, at udgaven med plads til en terabyte data derfor er noget dyrere.

Men for manden, der har alt - undtagen nok lagerplads - kan den være en oplagt investering.

Men det er nok en god idé at koble den dyrebare USB-nøgle sammen med et sæt nøgler eller lignende, så den ikke så let bliver væk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job