Den ultimative USB-nøgle til manden, der har alt - undtagen nok lagerplads

Kingston har presset grænsen for, hvor meget data som kan lægges på en USB-nøgle. Mød den imponerende og svinedyre DataTraveler HyperX Predator 3.0 her.

Artikel top billede

Hvis du efterhånden er en ældre it-herre, kan du måske huske dengang, da en USB-nøgle med 16 megabyte lagerplads var fuldkommen revolutionerende.

Især når man tidligere havde været vant til at jonglere med disketter. 

I dag skal der bestemt mere til, før underkæben rammer Adidasskoene.

Men Kingston imponerer alligevel med DataTraveler HyperX Predator 3.0, der har plads til - hold fast - en terabyte data.

Det er muligvis mere lagerplads, end du i dag har på din computers harddisk - især hvis du bruger en bærbar.

Data fra USB-nøglen kan hentes med 240 MB/s, mens der gemmes med 160 MB/s. Det kræver dog, at din computer understøtter USB 3.0.

Hvis du bare smider USB-nøglen i en computer med USB 2.0, vil hastigheden være op til 30 MB/s.

Der er ingen konkret pris på DataTraveler HyperX Predator 3.0, men en Kingston-model med plads til 512 gigabyte koster ifølge pcworld.com 1.750 dollar, hvilket svarer til cirka 10.000 kroner.

Det må forventes, at udgaven med plads til en terabyte data derfor er noget dyrere.

Men for manden, der har alt - undtagen nok lagerplads - kan den være en oplagt investering.

Men det er nok en god idé at koble den dyrebare USB-nøgle sammen med et sæt nøgler eller lignende, så den ikke så let bliver væk.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S