Her er Lenovos nye bordcomputer

Lenovo er klar med en ny bordcomputer med Windows 8, der også kan bruges som en almindelig skærm.

Artikel top billede

Du har sikkert allerede hørt om tablet-pc'er. Men hvad med en table-pc? Det er betegnelsen for Lenovos nye bordcomputer, IdeaCentre Horizon Table, der blev præsenteret på CES i denne uge i Las Vegas. Den minder om den gamle Surface-bordcomputer fra Microsoft og Samsung (ikke at forveksle med tablet-pc'en af samme navn).

Der er tale om en 27-tommers touch-skærm med integreret computer, der entes kan placeres horisontalt på et bord eller bruges som en almindelig vertikal computerskærm. Horizon er designet til at ligge fladt på en hvilken som helst overflade og til, at flere kan bruge den samtidig.

Lenovo kalder det for en "interpersonlig pc", og selskabet har selv udviklet en grænseflade, Lenovo Aura, der kører oven på det normale Windows 8. Den sørger blandt andet for, at touchskærmen kan håndtere op til 10 berøringer samtidig.

"Vi har set teknologien udvikle sig hen over de fire skærme, fra desktoppen til den bærbare, tablet-pc'en og smartphonen, og alligevel, selvom folk har mere computerydelse end nogensinde før, er der stadig plads til teknologier som Horizon der bringer folk sammen. Horizon gør den personlige computer til en interpersonlig computer, hvor flere brugere kan dele den samme oplevelse," siger Peter Hortensius, der er chef for Lenovos Product Group.

Den nye bordcomputer leveres med en række særligt tilpassede spil fra Electronic Arts og Ubisoft, herunder Monopoly, Draw Race 2 HD og King of the Opera. Der er også tegneprogrammer og andre applikationer, hvor flere brugere kan arbejde sammen.

Horizon skifter automatisk til Aura-brugerfladen, så snart den bliver placeret på en horisontal overflade. Bordcomputeren leveres med en elektronisk terning og fire joysticks, der kan bruges til at styre spillene.

Lenovo fortæller, at IdeaCentre Horizon Table kan købes fra starten af sommeren, og prisen oplyses til 1.700 dollar i USA.

På CES har Lenovo også fremvist en større prototype med en 39 tommers skærm, kaldet Gamma, som skal lanceres på et senere tidspunkt.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil