Fup-krig blev først opdaget efter fem år på Wikipedia

Du skal ikke tro på alt, hvad du læser på nettet. En Wikipedia-artikel om en krig mellem Portugal og Indien er nu afsløret som det pure opspind.

Artikel top billede

Der er mange spændende historiske fakta i det populære online-leksikon Wikipedia. Indtil for et par uger siden kunne du således læse om en krig mellem Portugal og det indiske rige Maratha i 1640-41. En krig, som blev døbt Bicholim-konflikten. Den sluttede med en fredstraktat, som banede vejen for at Goa kunne etablere sig som en uafhængig indisk stat. Der er kun et lille problem. Det er løgn det hele. Krigen er det pure opspind.

Den pågældende Wikipedia-artikel blev skrevet helt tilbage i juli 2007 og den fik hurtigt et kvalitets-stempel som "god artikel". Det er en udmærkelse, som kun gælder for mindre end 1 pct. af artiklerne på den engelsksprogede version af Wikipedia.

Artiklen om Bicholim-konflikten blev også nomineret som "fremhævet artikel". Det er en helt særlig ære, for det er mindre end 4.000 ud af fire millioner artikler, der har dette stempel.

Men artiklen blev afvist, fordi antallet af citerede kilder var for lille. Hvis redaktørerne havde brugt lidt mere tid, havde de måske opdaget, at alle kilderne faktisk var falske.

En Wikipedia-bruger besluttede i december 2012 at undersøge sagen nærmere. Det viste sig hurtigt, at ingen af de citerede bøger faktisk eksisterer. Der findes ingen links til Bicholim-konflikten på nettet - bortset fra links til artiklen selv. Nu er artiklen slettet - men der gik altså fem år, inden fupnummeret blev afsløret.

Det er ikke det eneste eksempel på, at løgne og forfalskninger kan leve længe på Wikipedia. Hos Daily Dot har man samlet en række andre eksempler på leksikon-fup. Der er f.eks. sagen om den Harvard-studerende Chen Fang, der udråbte sig selv som borgmester i en kinesisk by. Eller det fiktive tortur-instrument Crododile Shears, som gemte sig i seks år på Wikipedia.

Så er der artiklen om Gaius Flavius Antoninus, som bliver udråbt som gerningsmand til en af historiens mest berømte begivenheder - mordet på Julius Cæsar. Men Gaius Flavius Antoninus eksisterer kun i det samme fiktive univers som Bicholim-krigen.

En anden interessant krølle på historien er, at de falske artikler lever videre på en håndfuld af parasit-sider som Encyclo, der kopierer indhold fra Wikipedia og blander det med banner-annoncer. Du kan ligefrem få lov til at købe en printversion af artiklen om den falske krig.

På denne side kan du finde en liste over de kendte fup-artikler, der allerede er opdaget hos Wikipedia.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,