Ny smartphone kan klappes sammen som en notesbog

Samsung har nu fremvist de første prototyper på smartphones med fleksible skærme.

Artikel top billede

Sidste år kunne Samsung vise de første prototyper af displays med plast i stedet for glas, hvilket skal gøre dem mere robuste, lettere og bøjelige. Nu er Samsung kommet så langt, at man er klar til at vise prototyper på færdige produkter. I en keynote på CES i Las Vegas har Samsung demonstreret en smartphone kaldet "YOUM" med en kurvet kant, hvor indhold vises ned langs siden. Telefonen er fleksibel, og det skulle være meget svært at ødelægge den.

Men det er kun én af flere prototyper. I den nedenstående reklamevideo kan man se en enhed, som både er smartphone og tablet-pc. Den lille enhed minder umiddelbart om en Samsung Galaxy S III, men den kan klappes sammen som en notesbog. Der er både et display på inder- og ydersiden med en størrelse på fem tommer.

"Vores udviklere har skabt et display med høj opløsning i ekstremt tyndt plast i stedet for glas, så det ikke går i stykker, selv om det bliver tabt. Denne type produkter vil for alvor ændre, hvordan folk bruger deres enheder, og det vil forandre hele den digitale livsstil," sagde Brian Berkeley, der er chef for Samsung Display.

De første modeller skal muligvis udvikles sammen med Microsoft. Samsungs keynote sluttede med, at Microsofts chief technical strategy officer Eric Rudder gik på scenen og præsenterede Windows Phone-brugerfladen på en prototype.  

Samtidig kunne Samsung fortælle, at man udvikler en ny 10,1-tommers LCD-skærm (ligesom den, der i øjeblikket anvendes i Nexus 10), hvor strømforbruget er reduceret med 25 procent.

Helt tilbage i 2011 viste den sydkoreanske gigant en såkaldt "Galaxy Skin" smartphone på CES. Den var bøjelig og havde kun en tykkelse på 8 mm. Men det blev aldrig til et færdigt koncept.

Nu tyder alt på, at de første produkter med fleksibel OLED-teknologi faktisk kommer i første halvdel af 2013.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S