Staten blæser på Atea-klage

Klage fra Atea får ikke lov at forsinke statens indkøbsaftale for netværksudstyr.

Artikel top billede

Klagenævnet for Udbud har afgjort, at Danmarks største indkøbsaftale for netværksudstyr kan træde i kraft på trods af en verserende klagesag fra Atea.

Efter afgørelsen har Statens Indkøb derfor valgt endeligt at indgå kontrakt med netværksforhandleren Axcess, som dermed står til at få monopol på at levere netværks-løsninger og komponenter til statslige institutioner de næste to år. Aftalen har en samlet værdi på op mod 280 millioner kroner.

Axcess' direktør Stig Abildsø fortæller, at klagenævnets afgørelse i går eftermiddags fik champagnepropperne til at springe hos den københavnske forhandler.

"Nævnets afgørelse betyder, at Ateas klage ikke skal have opsættende virkning, og derfor kan vi begynde at sælge på aftalen fra i dag. Så vi åbnede de store magnum-flasker klokken 16 og skålede med vores medarbejdere," siger Stig Abildsø.

Axcess kan desuden håbe på, at indkøbsaftalen vil kaste yderligere salg af sig, fortæller han.

"Ud over staten kan også kommuner, regioner og uddannelsesinstitutioner vælge at tilslutte sig indkøbsaftalen, og bedømt på tidligere erfaringer forventer jeg, at vi får mulighed for at levere en betydelig volumen udover, hvad staten aftager," siger Stig Abildsø.

Udbuddet af millionkontrakten blev oprindeligt afgjort sidste måned med Axcess som vinder foran blandt andet Atea og Eltel/Comm2ig.

Modsat tidligere rammeaftaler for netværksudstyr har Statens Indkøb denne gang valgt at satse på en enkelt leverandør. Valget af Axcess udløste en indsigelse fra Atea, som indbragte sagen for Klagenævnet for Udbud. Det kunne have udskudt ikrafttrædelsen i flere måneder.

Hos Atea ønsker direktør Jan Elbæk ikke at kommentere afgørelsen fra Klagenævnet for Udbud.

Læs mere:

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S