Peder Hvejsel: Jeg har ikke været i spil som borgmester

CBC-direktør: Jeg har støttet min Atea-ansatte kollega gennem hele forløbet.

Artikel top billede

Der var aldrig nogen rivalisering mellem kanalpersonligheder, da den politiske kabale skulle gå op i Fredericia, som Channelworld tidligere har omtalt. Det understreger CBC-direktør Peder Hvejsel.

Han oplyser nu til Channelworld, at han aldrig har ønsket at afløse den nu afgåede Fredericia-borgmester Thomas Banke.

"Det er pressen og andre, der har bragt mig i spil. Jeg har selv meldt klart ud, at jeg stod bag Kenny Bruun Olsen [afdelingsleder i Atea, red]. Det har jeg gjort hele vejen," siger Peder Hvejsel.

Han bekræfter, at han tidligere har været i spil, som borgmester. Men ikke i denne omgang.

"Jeg har gjort op med mig selv, at jeg vil bruge mine sidste år i arbejdslivet i det private erhvervsliv og ikke på politik," lyder det muntert fra Peder Hvejsel.

Derfor er det nu Kenny Bruun Olsen, der sætter sig i borgmesterstolen i Fredericia.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job