Medie: Facebook lancerer sin egen søgemaskine i aften

Vil Facebook udfordre Google i aften?

Artikel top billede

Det kan meget vel være en søgemaksine, som Facebook vil præsentere os for ved aftenens meget omtalte event.

Det skriver den britiske gadgetside Pocket-Lint, der citerer anonyme kilder for oplysningen.

Detaljerne er uklare

Ifølge Pocket-Lint er detaljerne om den nye søgemaskine uklare, og det vides eksempelvis ikke, om der er tale om en kraftigt forbedret søgefunktion, der udelukkende gør det betydeligt lettere for brugerne at finde indhold på Facebook. Eller om der er tale om en regulær søgemaskine, der også lader brugerne finde indhold uden for Facebook.

I begge tilfælde vurderer Pocket-Lint dog, at det vil være en udfordring for Google.

Søgegiganten risikerer ganske enkelt at blive mindre og mindre relevant i takt med, at flere og flere folk bruger sociale netværk som Facebook, når de skal finde indhold på nettet.

Ville købe Bing

Der har tidligere været rygter om, at Facebook arbejder på at udvikle sin egen søgemaskine, og der har desuden været rygter om, at Facebook har ønsket at købe Microsofts søgemaskine Bing

I går kunne vi her på ComON desuden fortælle, at der svirrede rygter om, at Facebook på aftenens event ville præsentere en ny smartphone, der kører et styresystem, som helt eller delvis er designet af Facebook.

Hvorvidt dette rygte holder vand, ved vi af gode grunde ikke, men Pock-Lint hævder, at den nye søgefunktion og dermed ikke det påståede smartphone bliver det vigtigste punkt på dagsordenen i aften.

Herudover spekulerer tech-bloggen Techcrunch i, at Facebook i aften også vil løfte sløret for en række mindre nyheder. En af dem er angiveligt en iPad-udgave af Facebooks Messenger-app. 

Læs også:

Rygterne syder: Kommer der en Facebook-mobil i morgen?

Facebook ruster sig til kamp mod Google: Vil vise annoncer over hele nettet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S