Medie: Facebook lancerer sin egen søgemaskine i aften

Vil Facebook udfordre Google i aften?

Artikel top billede

Det kan meget vel være en søgemaksine, som Facebook vil præsentere os for ved aftenens meget omtalte event.

Det skriver den britiske gadgetside Pocket-Lint, der citerer anonyme kilder for oplysningen.

Detaljerne er uklare

Ifølge Pocket-Lint er detaljerne om den nye søgemaskine uklare, og det vides eksempelvis ikke, om der er tale om en kraftigt forbedret søgefunktion, der udelukkende gør det betydeligt lettere for brugerne at finde indhold på Facebook. Eller om der er tale om en regulær søgemaskine, der også lader brugerne finde indhold uden for Facebook.

I begge tilfælde vurderer Pocket-Lint dog, at det vil være en udfordring for Google.

Søgegiganten risikerer ganske enkelt at blive mindre og mindre relevant i takt med, at flere og flere folk bruger sociale netværk som Facebook, når de skal finde indhold på nettet.

Ville købe Bing

Der har tidligere været rygter om, at Facebook arbejder på at udvikle sin egen søgemaskine, og der har desuden været rygter om, at Facebook har ønsket at købe Microsofts søgemaskine Bing

I går kunne vi her på ComON desuden fortælle, at der svirrede rygter om, at Facebook på aftenens event ville præsentere en ny smartphone, der kører et styresystem, som helt eller delvis er designet af Facebook.

Hvorvidt dette rygte holder vand, ved vi af gode grunde ikke, men Pock-Lint hævder, at den nye søgefunktion og dermed ikke det påståede smartphone bliver det vigtigste punkt på dagsordenen i aften.

Herudover spekulerer tech-bloggen Techcrunch i, at Facebook i aften også vil løfte sløret for en række mindre nyheder. En af dem er angiveligt en iPad-udgave af Facebooks Messenger-app. 

Læs også:

Rygterne syder: Kommer der en Facebook-mobil i morgen?

Facebook ruster sig til kamp mod Google: Vil vise annoncer over hele nettet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job