Medie: Facebook lancerer sin egen søgemaskine i aften

Vil Facebook udfordre Google i aften?

Artikel top billede

Det kan meget vel være en søgemaksine, som Facebook vil præsentere os for ved aftenens meget omtalte event.

Det skriver den britiske gadgetside Pocket-Lint, der citerer anonyme kilder for oplysningen.

Detaljerne er uklare

Ifølge Pocket-Lint er detaljerne om den nye søgemaskine uklare, og det vides eksempelvis ikke, om der er tale om en kraftigt forbedret søgefunktion, der udelukkende gør det betydeligt lettere for brugerne at finde indhold på Facebook. Eller om der er tale om en regulær søgemaskine, der også lader brugerne finde indhold uden for Facebook.

I begge tilfælde vurderer Pocket-Lint dog, at det vil være en udfordring for Google.

Søgegiganten risikerer ganske enkelt at blive mindre og mindre relevant i takt med, at flere og flere folk bruger sociale netværk som Facebook, når de skal finde indhold på nettet.

Ville købe Bing

Der har tidligere været rygter om, at Facebook arbejder på at udvikle sin egen søgemaskine, og der har desuden været rygter om, at Facebook har ønsket at købe Microsofts søgemaskine Bing

I går kunne vi her på ComON desuden fortælle, at der svirrede rygter om, at Facebook på aftenens event ville præsentere en ny smartphone, der kører et styresystem, som helt eller delvis er designet af Facebook.

Hvorvidt dette rygte holder vand, ved vi af gode grunde ikke, men Pock-Lint hævder, at den nye søgefunktion og dermed ikke det påståede smartphone bliver det vigtigste punkt på dagsordenen i aften.

Herudover spekulerer tech-bloggen Techcrunch i, at Facebook i aften også vil løfte sløret for en række mindre nyheder. En af dem er angiveligt en iPad-udgave af Facebooks Messenger-app. 

Læs også:

Rygterne syder: Kommer der en Facebook-mobil i morgen?

Facebook ruster sig til kamp mod Google: Vil vise annoncer over hele nettet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks