Medie: Facebook lancerer sin egen søgemaskine i aften

Vil Facebook udfordre Google i aften?

Artikel top billede

Det kan meget vel være en søgemaksine, som Facebook vil præsentere os for ved aftenens meget omtalte event.

Det skriver den britiske gadgetside Pocket-Lint, der citerer anonyme kilder for oplysningen.

Detaljerne er uklare

Ifølge Pocket-Lint er detaljerne om den nye søgemaskine uklare, og det vides eksempelvis ikke, om der er tale om en kraftigt forbedret søgefunktion, der udelukkende gør det betydeligt lettere for brugerne at finde indhold på Facebook. Eller om der er tale om en regulær søgemaskine, der også lader brugerne finde indhold uden for Facebook.

I begge tilfælde vurderer Pocket-Lint dog, at det vil være en udfordring for Google.

Søgegiganten risikerer ganske enkelt at blive mindre og mindre relevant i takt med, at flere og flere folk bruger sociale netværk som Facebook, når de skal finde indhold på nettet.

Ville købe Bing

Der har tidligere været rygter om, at Facebook arbejder på at udvikle sin egen søgemaskine, og der har desuden været rygter om, at Facebook har ønsket at købe Microsofts søgemaskine Bing

I går kunne vi her på ComON desuden fortælle, at der svirrede rygter om, at Facebook på aftenens event ville præsentere en ny smartphone, der kører et styresystem, som helt eller delvis er designet af Facebook.

Hvorvidt dette rygte holder vand, ved vi af gode grunde ikke, men Pock-Lint hævder, at den nye søgefunktion og dermed ikke det påståede smartphone bliver det vigtigste punkt på dagsordenen i aften.

Herudover spekulerer tech-bloggen Techcrunch i, at Facebook i aften også vil løfte sløret for en række mindre nyheder. En af dem er angiveligt en iPad-udgave af Facebooks Messenger-app. 

Læs også:

Rygterne syder: Kommer der en Facebook-mobil i morgen?

Facebook ruster sig til kamp mod Google: Vil vise annoncer over hele nettet

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S