Medie: Facebook lancerer sin egen søgemaskine i aften

Vil Facebook udfordre Google i aften?

Artikel top billede

Det kan meget vel være en søgemaksine, som Facebook vil præsentere os for ved aftenens meget omtalte event.

Det skriver den britiske gadgetside Pocket-Lint, der citerer anonyme kilder for oplysningen.

Detaljerne er uklare

Ifølge Pocket-Lint er detaljerne om den nye søgemaskine uklare, og det vides eksempelvis ikke, om der er tale om en kraftigt forbedret søgefunktion, der udelukkende gør det betydeligt lettere for brugerne at finde indhold på Facebook. Eller om der er tale om en regulær søgemaskine, der også lader brugerne finde indhold uden for Facebook.

I begge tilfælde vurderer Pocket-Lint dog, at det vil være en udfordring for Google.

Søgegiganten risikerer ganske enkelt at blive mindre og mindre relevant i takt med, at flere og flere folk bruger sociale netværk som Facebook, når de skal finde indhold på nettet.

Ville købe Bing

Der har tidligere været rygter om, at Facebook arbejder på at udvikle sin egen søgemaskine, og der har desuden været rygter om, at Facebook har ønsket at købe Microsofts søgemaskine Bing

I går kunne vi her på ComON desuden fortælle, at der svirrede rygter om, at Facebook på aftenens event ville præsentere en ny smartphone, der kører et styresystem, som helt eller delvis er designet af Facebook.

Hvorvidt dette rygte holder vand, ved vi af gode grunde ikke, men Pock-Lint hævder, at den nye søgefunktion og dermed ikke det påståede smartphone bliver det vigtigste punkt på dagsordenen i aften.

Herudover spekulerer tech-bloggen Techcrunch i, at Facebook i aften også vil løfte sløret for en række mindre nyheder. En af dem er angiveligt en iPad-udgave af Facebooks Messenger-app. 

Læs også:

Rygterne syder: Kommer der en Facebook-mobil i morgen?

Facebook ruster sig til kamp mod Google: Vil vise annoncer over hele nettet

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S