Skynd dig: Snart bliver det meget dyrere at opgradere til Windows 8

Fra den 1. februar kommer det til at koste næsten ti gange mere at opgradere til Windows 8 Pro.

Artikel top billede

Tidligere i denne måned kunne Microsoft fortælle at der er solgt 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober sidste år. Det hjælper på salget at Microsoft kører et særligt opgraderingstilbud, hvor man kan downloade Windows 8 Pro-opgraderingen for 229 kroner. Den kan også købes på dvd for 449 kroner.

Dette opgraderingstilbud, der gælder for private og små virksomheder der skal opgradere op til fem enheder, slutter den 31. januar. Fra denne dato er det altså slut med at købe de billige opgraderinger og det bliver pludselig meget dyrere at skifte til Windows 8.

Ifølge Microsofts egen prisoversigt stiger den europæiske pris for Windows 8 Pro fra 29,99 euro til 279,99 euro fra den 1. februar. Det må forventes at den danske pris lander på omkring 2.100 kroner. Det er altså næsten ti gange mere end den pris, som man skal betale i øjeblikket.

Den store prisforskel skyldes at Microsoft ikke længere tilbyder Windows 8 Pro som ESD-version (Electronic Software Distribution) efter den 1. februar. Det er kun muligt at købe en dvd-version af Windows 8 Pro i butikkerne, som altså koster omkring 2.100 kr. Den billige dvd til 449 kr. må ikke sælges efter den 31. januar.

Hvis man kan nøjes med det almindelige Windows 8, så kan man købe en download- eller dvd-version til 119 euro eller omkring 900 kroner efter den 31. januar.

Men så mister man en række af funktionerne i Windows 8 Pro, herunder BitLocker-kryptering og muligheden for at købe en udvidelse med Windows Media Center. Det fungerer nemlig kun med Pro-udgaven.

Den 31. januar slutter også det særlige tilbud, som betyder at kunder der køber en computer med Windows 7 frem til denne dato kan opgradere billigt til Windows 8.

Windows 8 Pro-opgraderingen kan både installeres på maskiner med Windows XP, Vista og Windows 7.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S