Skynd dig: Snart bliver det meget dyrere at opgradere til Windows 8

Fra den 1. februar kommer det til at koste næsten ti gange mere at opgradere til Windows 8 Pro.

Artikel top billede

Tidligere i denne måned kunne Microsoft fortælle at der er solgt 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober sidste år. Det hjælper på salget at Microsoft kører et særligt opgraderingstilbud, hvor man kan downloade Windows 8 Pro-opgraderingen for 229 kroner. Den kan også købes på dvd for 449 kroner.

Dette opgraderingstilbud, der gælder for private og små virksomheder der skal opgradere op til fem enheder, slutter den 31. januar. Fra denne dato er det altså slut med at købe de billige opgraderinger og det bliver pludselig meget dyrere at skifte til Windows 8.

Ifølge Microsofts egen prisoversigt stiger den europæiske pris for Windows 8 Pro fra 29,99 euro til 279,99 euro fra den 1. februar. Det må forventes at den danske pris lander på omkring 2.100 kroner. Det er altså næsten ti gange mere end den pris, som man skal betale i øjeblikket.

Den store prisforskel skyldes at Microsoft ikke længere tilbyder Windows 8 Pro som ESD-version (Electronic Software Distribution) efter den 1. februar. Det er kun muligt at købe en dvd-version af Windows 8 Pro i butikkerne, som altså koster omkring 2.100 kr. Den billige dvd til 449 kr. må ikke sælges efter den 31. januar.

Hvis man kan nøjes med det almindelige Windows 8, så kan man købe en download- eller dvd-version til 119 euro eller omkring 900 kroner efter den 31. januar.

Men så mister man en række af funktionerne i Windows 8 Pro, herunder BitLocker-kryptering og muligheden for at købe en udvidelse med Windows Media Center. Det fungerer nemlig kun med Pro-udgaven.

Den 31. januar slutter også det særlige tilbud, som betyder at kunder der køber en computer med Windows 7 frem til denne dato kan opgradere billigt til Windows 8.

Windows 8 Pro-opgraderingen kan både installeres på maskiner med Windows XP, Vista og Windows 7.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS