Skynd dig: Snart bliver det meget dyrere at opgradere til Windows 8

Fra den 1. februar kommer det til at koste næsten ti gange mere at opgradere til Windows 8 Pro.

Artikel top billede

Tidligere i denne måned kunne Microsoft fortælle at der er solgt 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober sidste år. Det hjælper på salget at Microsoft kører et særligt opgraderingstilbud, hvor man kan downloade Windows 8 Pro-opgraderingen for 229 kroner. Den kan også købes på dvd for 449 kroner.

Dette opgraderingstilbud, der gælder for private og små virksomheder der skal opgradere op til fem enheder, slutter den 31. januar. Fra denne dato er det altså slut med at købe de billige opgraderinger og det bliver pludselig meget dyrere at skifte til Windows 8.

Ifølge Microsofts egen prisoversigt stiger den europæiske pris for Windows 8 Pro fra 29,99 euro til 279,99 euro fra den 1. februar. Det må forventes at den danske pris lander på omkring 2.100 kroner. Det er altså næsten ti gange mere end den pris, som man skal betale i øjeblikket.

Den store prisforskel skyldes at Microsoft ikke længere tilbyder Windows 8 Pro som ESD-version (Electronic Software Distribution) efter den 1. februar. Det er kun muligt at købe en dvd-version af Windows 8 Pro i butikkerne, som altså koster omkring 2.100 kr. Den billige dvd til 449 kr. må ikke sælges efter den 31. januar.

Hvis man kan nøjes med det almindelige Windows 8, så kan man købe en download- eller dvd-version til 119 euro eller omkring 900 kroner efter den 31. januar.

Men så mister man en række af funktionerne i Windows 8 Pro, herunder BitLocker-kryptering og muligheden for at købe en udvidelse med Windows Media Center. Det fungerer nemlig kun med Pro-udgaven.

Den 31. januar slutter også det særlige tilbud, som betyder at kunder der køber en computer med Windows 7 frem til denne dato kan opgradere billigt til Windows 8.

Windows 8 Pro-opgraderingen kan både installeres på maskiner med Windows XP, Vista og Windows 7.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job