It-udvikler vil arbejde mens han løber fra Wien til København

Kan man arbejde og løbe samtidig? Det mener en østrigsk it-ekspert, som vil løbe fra Wien til København.

Artikel top billede

Der snakkes meget om mobilt arbejde - men den østrigske Sharepoint-ekspert Florian Grasel har nu taget det helt bogstaveligt. Han vil løbe fra Wien til København og arbejde samtidig. Han startede den 15. januar i Wien og planen er at ankomme i København den 5. februar.

Den samlede strækning er på 1.500 kilometer og der skal løbes 50-80 kilometer om dagen.

Det er en barndomsdrøm for Grasel at løbe tværs gennem Europa, og samtidig vil han demonstrere, hvor let det er at arbejde mobilt i dag. Hans løb kan følges i bloggen på Runningsharepoint.com, hvor der også er billeder fra løbeturen. Grasel er chef for det østrigske firma Smarter Business Solutions, der udvikler Sharepoint-løsninger.

Han har taget en Nokia Lumia smartphone og en Microsoft Surface tablet-pc med på turen til København, der går under sloganet "My office is where I am".

Så er der kun tilbage at håbe, at østrigeren faktisk kan nå frem til København inden den 5. februar. For hans plan er at deltage i den europæiske Sharepoint-konference, som holdes i Bella Center i starten af februar.

Grasel er samtidig klar til at stoppe op og rådgive alle brugergrupper og virksomheder, som han møder på sin rute - bare de er klar med en lille forfriskning.

Den planlagte løberute kan ses på denne side. Den skulle gå fra Wien over Linz til Dresden og Berlin, og videre til Rostock og med færge til Gedser, hvorfra der så skal løbes det sidste stykke til København. Det kolde vintervejr har dog tvunget it-løberen til at ændre sin rute en smule.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S