It-udvikler vil arbejde mens han løber fra Wien til København

Kan man arbejde og løbe samtidig? Det mener en østrigsk it-ekspert, som vil løbe fra Wien til København.

Artikel top billede

Der snakkes meget om mobilt arbejde - men den østrigske Sharepoint-ekspert Florian Grasel har nu taget det helt bogstaveligt. Han vil løbe fra Wien til København og arbejde samtidig. Han startede den 15. januar i Wien og planen er at ankomme i København den 5. februar.

Den samlede strækning er på 1.500 kilometer og der skal løbes 50-80 kilometer om dagen.

Det er en barndomsdrøm for Grasel at løbe tværs gennem Europa, og samtidig vil han demonstrere, hvor let det er at arbejde mobilt i dag. Hans løb kan følges i bloggen på Runningsharepoint.com, hvor der også er billeder fra løbeturen. Grasel er chef for det østrigske firma Smarter Business Solutions, der udvikler Sharepoint-løsninger.

Han har taget en Nokia Lumia smartphone og en Microsoft Surface tablet-pc med på turen til København, der går under sloganet "My office is where I am".

Så er der kun tilbage at håbe, at østrigeren faktisk kan nå frem til København inden den 5. februar. For hans plan er at deltage i den europæiske Sharepoint-konference, som holdes i Bella Center i starten af februar.

Grasel er samtidig klar til at stoppe op og rådgive alle brugergrupper og virksomheder, som han møder på sin rute - bare de er klar med en lille forfriskning.

Den planlagte løberute kan ses på denne side. Den skulle gå fra Wien over Linz til Dresden og Berlin, og videre til Rostock og med færge til Gedser, hvorfra der så skal løbes det sidste stykke til København. Det kolde vintervejr har dog tvunget it-løberen til at ændre sin rute en smule.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job