It-udvikler vil arbejde mens han løber fra Wien til København

Kan man arbejde og løbe samtidig? Det mener en østrigsk it-ekspert, som vil løbe fra Wien til København.

Artikel top billede

Der snakkes meget om mobilt arbejde - men den østrigske Sharepoint-ekspert Florian Grasel har nu taget det helt bogstaveligt. Han vil løbe fra Wien til København og arbejde samtidig. Han startede den 15. januar i Wien og planen er at ankomme i København den 5. februar.

Den samlede strækning er på 1.500 kilometer og der skal løbes 50-80 kilometer om dagen.

Det er en barndomsdrøm for Grasel at løbe tværs gennem Europa, og samtidig vil han demonstrere, hvor let det er at arbejde mobilt i dag. Hans løb kan følges i bloggen på Runningsharepoint.com, hvor der også er billeder fra løbeturen. Grasel er chef for det østrigske firma Smarter Business Solutions, der udvikler Sharepoint-løsninger.

Han har taget en Nokia Lumia smartphone og en Microsoft Surface tablet-pc med på turen til København, der går under sloganet "My office is where I am".

Så er der kun tilbage at håbe, at østrigeren faktisk kan nå frem til København inden den 5. februar. For hans plan er at deltage i den europæiske Sharepoint-konference, som holdes i Bella Center i starten af februar.

Grasel er samtidig klar til at stoppe op og rådgive alle brugergrupper og virksomheder, som han møder på sin rute - bare de er klar med en lille forfriskning.

Den planlagte løberute kan ses på denne side. Den skulle gå fra Wien over Linz til Dresden og Berlin, og videre til Rostock og med færge til Gedser, hvorfra der så skal løbes det sidste stykke til København. Det kolde vintervejr har dog tvunget it-løberen til at ændre sin rute en smule.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS