Bliver BlackBerry 10 det nye Android?

Den nye BlackBerry 10 platform bliver måske tilgængelig på smartphones fra andre producenter.

Artikel top billede

Den 30. januar bliver BlackBerry 10 platformen fra canadiske Research In Motion (RIM) officielt lanceret. Samtidig kommer de to første smartphones fra RIM med BlackBerry 10. I et interview med den tyske avis Die Welt siger RIM's topchef, tyske Thorsten Heins, at det kan komme på tale at licensere BlackBerry 10 til andre producenter af smartphones.

"Inden man kan licensere softwaren, skal man vise, at platformen også har et stort potentiale. Først skal vi leve op til vores løfte. Når vi har leveret dette bevis, så er en licensering også mulig," siger Thorsten Heins.

Han understreger, at der stadig er 80 millioner BlackBerry-brugere, og selv om antallet af brugere er faldende, tror RIM alligevel, at der er en stor fremtid for platformen.

"Vi har taget os tid til at bygge en platform, der er fremtidssikret for de næste ti år. Det handler ikke kun om smartphones, men også om anvendelse i eksempelvis biler, som fremover i stigende grad vil være netopkoblede. Vi ser mange nye vækstområder for BlackBerry 10," siger han.

Lanceringen af BlackBerry 10 er vind eller forsvind for RIM, hvor omsætningen næsten er halveret.

Kontante præmier for apps

Thorsten Heins erkender, at der er tale om et helt afgørende øjeblik for selskabet. Derfor har man også gjort alt for at skaffe apps til platformen.

Et af de store problemer for platformen er det forholdsvis begrænsede antal applikationer i forhold til iOS og Android.

Ifølge de seneste tal er der modtaget 19.000 nye applikationer til BlackBerry 10 i de seneste uger, og det skyldes blandt andet, at selskabet lokker med pengepræmier til udviklere og gratis telefoner. Det samlede antal applikationer i BlackBerry World er omkring 100.000.

Der er også et udviklerprogram, hvor RIM garanterer udvikleren en indtægt på mindst 10.000 dollar i det første år, skriver digi.no. Flere af de oprindelige deadlines for at deltage i udvikler-programmet er nu forlænget.

Men Thorsten Heins understreger samtidig i interviewet, at det er applikationernes kvalitet og ikke kvantitet, der er afgørende. Han henviser til undersøgelser, som viser, at halvdelen af alle Android-applikationer kun er downloadet én gang.

Nye telefoner

Samtidig med den officielle lancering af BlackBerry 10 platformen bliver de første to touch-baserede smartphones med softwaren præsenteret den 30. januar. Ifølge IDC har BlackBerry halveret sin andel af smartphone-markedet til 6,7 pct. på et år.

RIM har uden held forsøgt at konkurrere med Apple og Googles Android på smartphone-markedet til private brugere. Men BlackBerry-enhederne er stadig populære i mange virksomheder.

Tendensen er dog, at mange medarbejdere tager deres egne mobile enheder med på arbejde - et fænomen, der også betegnes som BYOD (Bring Your Own Device). Her er det typisk iPhone- og Android-enheder, der dominerer.

I lang tid ignorerede RIM trenden mod touch-telefoner og satsede i stedet på sine klassiske modeller med lille skærm og komplet tastatur.

BlackBerry 10 bygger på operativsystemet QNX, som blandt andet bruges til at styre industrianlæg, atomkraftværker og militærteknologi. Det skulle også garantere, at den nye platform kører stabilt og sikkert.

RIM har allerede afsløret en række nye funktioner som BlackBerry Flow og Hub, der samler alle beskeder, feeds og begivenheder i én fælles central på telefonen, og Balance, der sørger for at adskille personlige og arbejdsrelaterede data.

Her kan man skifte frem og tilbage mellem den private profil og arbejdsmodus, hvor sidstnævnte er beskyttet med kryptering.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S