Her er verdens værste hacker-land

En tredjedel af alle cyberangreb kommer fra dette land, fortæller ny global net-rapport.

Artikel top billede

Den seneste "State of the Internet" rapport fra internet-firmaet Akamai fortæller, at 33 procent af alle internet-angreb nu kommer fra Kina. Det er en fordobling i løbet af tredje kvartal i 2012. Akamai er en leverandør af såkaldte Content Delivery Networks og har blandt andet Apple og Facebook blandt sine kunder. Så selskabet har en helt unik position til at følge de globale trafikstrømme på nettet.

En af de mest markante udviklinger er de mange angreb fra Kina. I andet kvartal sidste år var det kun 16 pct. af angrebene, der kom fra verdens folkerigeste land, men det er altså fordoblet i det efterfølgende kvartal. På andenpladsen kommer USA med 13 procent af alle angreb.

Akamai kan også fortælle, at det mest populære angrebsmål er port 445, der bruges af Microsofts Data Sharing-tjenester. Det er 30 procent af alle angreb, der retter sig mod denne port.

Rapporten måler også hastigheden på de globale internet-forbindelser. Her har man observeret en mærkelig tendens i det sidste års tid. Den gennensnitlige internet-hastighed har været faldende i 2012.

Den seneste rapport fortæller, at den gennemsnitlige internet-hastighed i verden er faldet med 6,8 pct. til 2,8 Mbps.

Sydkorea ligger stadig i spidsen med den højeste gennemsnits-hastighed på 14,7 Mbps, og det er også landet med den største udbredelse af bredbånd (86 pct.).

Det er uklart, hvorfor den generelle hastighed er faldende på nettet. En af forklaringerne kan være, at mange skifter fra fastnet-bredbånd til langsommere mobile forbindelser.

Akamai fortæller, at den mobile datatrafik er fordoblet i forhold til året før, og den er steget med 16 procent mellem andet og tredje kvartal af 2012. De gennemsnitlige mobile hastigheder spreder sig lige fra 324 Kbps til 7,8 Mbps.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,