Her er verdens værste hacker-land

En tredjedel af alle cyberangreb kommer fra dette land, fortæller ny global net-rapport.

Artikel top billede

Den seneste "State of the Internet" rapport fra internet-firmaet Akamai fortæller, at 33 procent af alle internet-angreb nu kommer fra Kina. Det er en fordobling i løbet af tredje kvartal i 2012. Akamai er en leverandør af såkaldte Content Delivery Networks og har blandt andet Apple og Facebook blandt sine kunder. Så selskabet har en helt unik position til at følge de globale trafikstrømme på nettet.

En af de mest markante udviklinger er de mange angreb fra Kina. I andet kvartal sidste år var det kun 16 pct. af angrebene, der kom fra verdens folkerigeste land, men det er altså fordoblet i det efterfølgende kvartal. På andenpladsen kommer USA med 13 procent af alle angreb.

Akamai kan også fortælle, at det mest populære angrebsmål er port 445, der bruges af Microsofts Data Sharing-tjenester. Det er 30 procent af alle angreb, der retter sig mod denne port.

Rapporten måler også hastigheden på de globale internet-forbindelser. Her har man observeret en mærkelig tendens i det sidste års tid. Den gennensnitlige internet-hastighed har været faldende i 2012.

Den seneste rapport fortæller, at den gennemsnitlige internet-hastighed i verden er faldet med 6,8 pct. til 2,8 Mbps.

Sydkorea ligger stadig i spidsen med den højeste gennemsnits-hastighed på 14,7 Mbps, og det er også landet med den største udbredelse af bredbånd (86 pct.).

Det er uklart, hvorfor den generelle hastighed er faldende på nettet. En af forklaringerne kan være, at mange skifter fra fastnet-bredbånd til langsommere mobile forbindelser.

Akamai fortæller, at den mobile datatrafik er fordoblet i forhold til året før, og den er steget med 16 procent mellem andet og tredje kvartal af 2012. De gennemsnitlige mobile hastigheder spreder sig lige fra 324 Kbps til 7,8 Mbps.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse