Her er verdens værste hacker-land

En tredjedel af alle cyberangreb kommer fra dette land, fortæller ny global net-rapport.

Artikel top billede

Den seneste "State of the Internet" rapport fra internet-firmaet Akamai fortæller, at 33 procent af alle internet-angreb nu kommer fra Kina. Det er en fordobling i løbet af tredje kvartal i 2012. Akamai er en leverandør af såkaldte Content Delivery Networks og har blandt andet Apple og Facebook blandt sine kunder. Så selskabet har en helt unik position til at følge de globale trafikstrømme på nettet.

En af de mest markante udviklinger er de mange angreb fra Kina. I andet kvartal sidste år var det kun 16 pct. af angrebene, der kom fra verdens folkerigeste land, men det er altså fordoblet i det efterfølgende kvartal. På andenpladsen kommer USA med 13 procent af alle angreb.

Akamai kan også fortælle, at det mest populære angrebsmål er port 445, der bruges af Microsofts Data Sharing-tjenester. Det er 30 procent af alle angreb, der retter sig mod denne port.

Rapporten måler også hastigheden på de globale internet-forbindelser. Her har man observeret en mærkelig tendens i det sidste års tid. Den gennensnitlige internet-hastighed har været faldende i 2012.

Den seneste rapport fortæller, at den gennemsnitlige internet-hastighed i verden er faldet med 6,8 pct. til 2,8 Mbps.

Sydkorea ligger stadig i spidsen med den højeste gennemsnits-hastighed på 14,7 Mbps, og det er også landet med den største udbredelse af bredbånd (86 pct.).

Det er uklart, hvorfor den generelle hastighed er faldende på nettet. En af forklaringerne kan være, at mange skifter fra fastnet-bredbånd til langsommere mobile forbindelser.

Akamai fortæller, at den mobile datatrafik er fordoblet i forhold til året før, og den er steget med 16 procent mellem andet og tredje kvartal af 2012. De gennemsnitlige mobile hastigheder spreder sig lige fra 324 Kbps til 7,8 Mbps.

Læses lige nu

    Annonce

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S