Slut med hjemme-netværk fra Cisco

Nu er det helt slut med netværksprodukter til private forbrugere fra Cisco. Men Linksys-navnet lever videre.

Artikel top billede

Cisco trækker sig nu helt ud af markedet for produkter til hjemme-netværk. Det sker, 10 år efter at Cisco gik ind på dette marked med købet af Linksys for omkring tre milliarder kroner. Nu sælger Cisco sin division med netværks-produkter til private forbrugere. Køberen er Belkin, som forventer, at handlen kan afsluttes til marts, skriver Reuters.

"De har indgået en forpligtelse over for deres investorer om at fokusere på deres kerneområder," siger analytikeren Zeus Kerravala til nyhedsbureauet.

Tilbage i 2011 besluttede Cisco at stramme op på sin forbruger-division, og det betød blandt andet, at videokamera-linien Flip blev nedlagt.

Målet for Cisco var dengang at refokusere deres hjemmenetværks-forretning for at få større overskud og en bedre integration med selskabets kerne-netværksprodukter.

Senere samme år blev der gennemført en omfattende fyringsrunde hos selskabet, der kæmper med stigende konkurrence fra kinesiske producenter som Huawei.

Belkin fremstiller både tilbehør til smartphones og produkter til hjemmenetværk. Selskabet, der ikke er børsnoteret, har allerede signaleret, at man vil bevare Linksys-navnet.

Det forventes, at Belkin vil have omkring 30 procent af det amerikanske marked for netværksudstyr til private hjem og små virksomheder efter handlen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S