BitTorrent kommer med Dropbox-konkurrent

Det nye BitTorrent Sync skal synkronisere data direkte mellem flere computere.

Artikel top billede

Nu har storage-tjenesten Dropbox fået en ny konkurrent - og denne gang er det BitTorrent, der er mest kendt for sin protokol til fildeling. Det nye BitTorrent Sync bruger den samme protokol til at synkronisere data mellem flere computere.

Der er én afgørende forskel i forhold til tjenester som Dropbox eller Microsofts SkyDrive: Filerne bliver ikke gemt på en server i skyen, men ligger kun på de computere, der skal synkroniseres.

Det betyder så også, at begge computere skal være online samtidig for at gennemføre synkroniseringen.

Men til gengæld kan man være sikker på, at der ikke ligger en kopi af filerne gemt ude i skyen.

En anden fordel, at dataoverførslen skulle være meget hurtigere, og der er ingen begrænsninger på mængden af data, fordi man ikke optager plads på en server.

BitTorrent Sync er indtil videre kun i alpha-fasen, og for at teste det skal man tilmelde sig på denne side. Sync-applikationen kører under Windows, Mac OS X, Linux og NAS-enheder gennem et web-interface.

Ifølge TorrentFreak bruger både Facebook og Twitter teknologi fra BitTorrent til at distribuere filer i deres egne netværk.

Det er nok ikke helt tilfældigt, at BitTorrent Sync bliver annonceret næsten samtidig med lanceringen af Kim Dotcoms cloud-lagringstjeneste Mega.

Det er ikke kun virksomheder og pirater, der har brug for at lagre og distribuere store datamængder. Der er brug for nye metoder til at transportere store filer, fordi det er alt for langsomt og besværligt at bruge traditionelle værktøjer som e-mail og instant messaging. Det er et nyt stort marked, hvor der bliver hård kamp i den kommende tid.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job