Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering

Har du ikke fået svar på dine sms-beskeder? Så kan det være, at årsagen findes her.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Har du ikke fået svar på den sms-besked, som du sendte i går? 

Så kan det skyldes, at du har brugt teleselskabet 3's net.

Her på ComON's redaktion har vi konstateret, at en større del af sms-beskederne ikke kommer frem, når vi sender en sms-besked fra en telefon på 3's 3G-net til en telefon på 3's 4G-net (LTE).

I vores forsøg sendte vi i alt 20 sms-beskeder, hvor af de otte beskeder ikke kom frem.

Problemstillingen bekræftes af teleselskabet 3's kommunikationschef Stine Green Poulsen, der oplyser, at 3's kundesupport har fået fem henvendelser med netop denne problemstilling i løbet af tirsdagen.

Kan skyldes overbelastning

Mandag aften blev det via en opdatering af Apples mobile styresystem iOS muligt for iPhone 5-brugere at koble sig på 4G-nettet, og den mulighed var der ifølge Stine Green Poulsen 7.000 3-kunder, der gjorde brug af.

"Derfor kan det skyldes en mindre overbelastning af nettet. Men det er noget, som vi vil kigge nærmere på," siger hun og oplyser, at 3's kundesupport anbefaler, at brugere, der oplever problemet, nulstiller telefonens netværksindstillinger.

Indtil videre har 3 kun kendskab til iPhone-brugere, der har oplevet problemet, men det vides ikke, om det er et generelt problem, der opstår, når der kommunikeres på tværs af teleselskabets 3G og 4G-nettet.

Har du også oplevet problemet, er du velkommen til at skrive om det i kommentarfeltet eller sende en mail til j.wittorff@idg.dk

Læs også:

Nu får din iPhone 4G: iOS 6.1 er klar til download  

Dansk undersøgelse: iPhone 5 og Samsung Galaxy 3 har dårlig antenne og batteritid

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest