Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering

Har du ikke fået svar på dine sms-beskeder? Så kan det være, at årsagen findes her.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Har du ikke fået svar på den sms-besked, som du sendte i går? 

Så kan det skyldes, at du har brugt teleselskabet 3's net.

Her på ComON's redaktion har vi konstateret, at en større del af sms-beskederne ikke kommer frem, når vi sender en sms-besked fra en telefon på 3's 3G-net til en telefon på 3's 4G-net (LTE).

I vores forsøg sendte vi i alt 20 sms-beskeder, hvor af de otte beskeder ikke kom frem.

Problemstillingen bekræftes af teleselskabet 3's kommunikationschef Stine Green Poulsen, der oplyser, at 3's kundesupport har fået fem henvendelser med netop denne problemstilling i løbet af tirsdagen.

Kan skyldes overbelastning

Mandag aften blev det via en opdatering af Apples mobile styresystem iOS muligt for iPhone 5-brugere at koble sig på 4G-nettet, og den mulighed var der ifølge Stine Green Poulsen 7.000 3-kunder, der gjorde brug af.

"Derfor kan det skyldes en mindre overbelastning af nettet. Men det er noget, som vi vil kigge nærmere på," siger hun og oplyser, at 3's kundesupport anbefaler, at brugere, der oplever problemet, nulstiller telefonens netværksindstillinger.

Indtil videre har 3 kun kendskab til iPhone-brugere, der har oplevet problemet, men det vides ikke, om det er et generelt problem, der opstår, når der kommunikeres på tværs af teleselskabets 3G og 4G-nettet.

Har du også oplevet problemet, er du velkommen til at skrive om det i kommentarfeltet eller sende en mail til j.wittorff@idg.dk

Læs også:

Nu får din iPhone 4G: iOS 6.1 er klar til download  

Dansk undersøgelse: iPhone 5 og Samsung Galaxy 3 har dårlig antenne og batteritid

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS