Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering

Har du ikke fået svar på dine sms-beskeder? Så kan det være, at årsagen findes her.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Har du ikke fået svar på den sms-besked, som du sendte i går? 

Så kan det skyldes, at du har brugt teleselskabet 3's net.

Her på ComON's redaktion har vi konstateret, at en større del af sms-beskederne ikke kommer frem, når vi sender en sms-besked fra en telefon på 3's 3G-net til en telefon på 3's 4G-net (LTE).

I vores forsøg sendte vi i alt 20 sms-beskeder, hvor af de otte beskeder ikke kom frem.

Problemstillingen bekræftes af teleselskabet 3's kommunikationschef Stine Green Poulsen, der oplyser, at 3's kundesupport har fået fem henvendelser med netop denne problemstilling i løbet af tirsdagen.

Kan skyldes overbelastning

Mandag aften blev det via en opdatering af Apples mobile styresystem iOS muligt for iPhone 5-brugere at koble sig på 4G-nettet, og den mulighed var der ifølge Stine Green Poulsen 7.000 3-kunder, der gjorde brug af.

"Derfor kan det skyldes en mindre overbelastning af nettet. Men det er noget, som vi vil kigge nærmere på," siger hun og oplyser, at 3's kundesupport anbefaler, at brugere, der oplever problemet, nulstiller telefonens netværksindstillinger.

Indtil videre har 3 kun kendskab til iPhone-brugere, der har oplevet problemet, men det vides ikke, om det er et generelt problem, der opstår, når der kommunikeres på tværs af teleselskabets 3G og 4G-nettet.

Har du også oplevet problemet, er du velkommen til at skrive om det i kommentarfeltet eller sende en mail til j.wittorff@idg.dk

Læs også:

Nu får din iPhone 4G: iOS 6.1 er klar til download  

Dansk undersøgelse: iPhone 5 og Samsung Galaxy 3 har dårlig antenne og batteritid

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS