Firefox blokerer for plugins

Nu slukker Mozilla for næsten alle plugins i browseren. Det skal skabe bedre sikkerhed og stabilitet.

Artikel top billede

Mange af den seneste tids sikkerhedshuller ligger i plugin-udvidelser som Flash og Java. Det er programmer, som er nødvendige for at se indholdet på mange websider - men de kan også være farlige. Derfor vil Mozilla nu begrænse muligheden for at afvikle plugin-indhold i sin browser Firefox.

Den nye "Click to Play" funktion i browseren betyder, at alle plugins fra tredjeparter, som Java, Silverlight og Adobe Reader, bliver deaktiveret som standard. De kan altså ikke starte, medmindre brugeren eksplicit godkender det.

Det pågældende indhold vises i første omgang som en grå boks på websiden. Brugeren skal selv klikke på denne boks og kan så vælge, om plugin-indhold kun skal være tilladt én enkelt gang eller altid på denne side.

I et blogindlæg fortæller Mozilla, at fejl i eksterne plugins er den hyppigste årsag til nedbrud i Firefox-browseren. Desuden kan de gøre hele systemet langsommere.  

Men det mest alvorlige problem er, at der er mange sikkerhedshuller i Java, Adobe Reader og andre plugins. Det gælder især, hvis man bruger ældre versioner, som ikke er opdateret.

Mozilla fortæller, at sikkerhedsfunktionen nu bliver aktiveret for alle plugins bortset fra den seneste version af Flash.

Firefox-browseren har understøttet "Click to Play" siden version 17, men indtil nu har det kun været bestemte ældre og usikre plugins, der blev blokeret.

Mozilla erklærede allerede sidste år krig mod plugins. Der har især været mange sikkerhedsproblemer med Java. Sidste år blev en trojaner spredt til mere end en halv million Mac-computere gennem et Java-sikkerhedshul. Men det er svært at undvære Java, især for danske brugere. Den fælles login-platform NemID anvender nemlig en Java-applet.

I Googles browser Chrome bliver forældede plugins også blokeret. Der kommer en advarsel, hvis man ikke har installeret de seneste opdateringer.

Microsoft har også taget fat på problemet. Metro-udgaven af Internet Explorer 10 i Windows 8 understøtter ikke længere plugins - her må man klare sig med webapplikationer og HTML5. Men der findes også en klassisk desktop-udgave, hvor det stadig er muligt at køre plugins.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job