Firefox blokerer for plugins

Nu slukker Mozilla for næsten alle plugins i browseren. Det skal skabe bedre sikkerhed og stabilitet.

Artikel top billede

Mange af den seneste tids sikkerhedshuller ligger i plugin-udvidelser som Flash og Java. Det er programmer, som er nødvendige for at se indholdet på mange websider - men de kan også være farlige. Derfor vil Mozilla nu begrænse muligheden for at afvikle plugin-indhold i sin browser Firefox.

Den nye "Click to Play" funktion i browseren betyder, at alle plugins fra tredjeparter, som Java, Silverlight og Adobe Reader, bliver deaktiveret som standard. De kan altså ikke starte, medmindre brugeren eksplicit godkender det.

Det pågældende indhold vises i første omgang som en grå boks på websiden. Brugeren skal selv klikke på denne boks og kan så vælge, om plugin-indhold kun skal være tilladt én enkelt gang eller altid på denne side.

I et blogindlæg fortæller Mozilla, at fejl i eksterne plugins er den hyppigste årsag til nedbrud i Firefox-browseren. Desuden kan de gøre hele systemet langsommere.  

Men det mest alvorlige problem er, at der er mange sikkerhedshuller i Java, Adobe Reader og andre plugins. Det gælder især, hvis man bruger ældre versioner, som ikke er opdateret.

Mozilla fortæller, at sikkerhedsfunktionen nu bliver aktiveret for alle plugins bortset fra den seneste version af Flash.

Firefox-browseren har understøttet "Click to Play" siden version 17, men indtil nu har det kun været bestemte ældre og usikre plugins, der blev blokeret.

Mozilla erklærede allerede sidste år krig mod plugins. Der har især været mange sikkerhedsproblemer med Java. Sidste år blev en trojaner spredt til mere end en halv million Mac-computere gennem et Java-sikkerhedshul. Men det er svært at undvære Java, især for danske brugere. Den fælles login-platform NemID anvender nemlig en Java-applet.

I Googles browser Chrome bliver forældede plugins også blokeret. Der kommer en advarsel, hvis man ikke har installeret de seneste opdateringer.

Microsoft har også taget fat på problemet. Metro-udgaven af Internet Explorer 10 i Windows 8 understøtter ikke længere plugins - her må man klare sig med webapplikationer og HTML5. Men der findes også en klassisk desktop-udgave, hvor det stadig er muligt at køre plugins.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job