Firefox blokerer for plugins

Nu slukker Mozilla for næsten alle plugins i browseren. Det skal skabe bedre sikkerhed og stabilitet.

Artikel top billede

Mange af den seneste tids sikkerhedshuller ligger i plugin-udvidelser som Flash og Java. Det er programmer, som er nødvendige for at se indholdet på mange websider - men de kan også være farlige. Derfor vil Mozilla nu begrænse muligheden for at afvikle plugin-indhold i sin browser Firefox.

Den nye "Click to Play" funktion i browseren betyder, at alle plugins fra tredjeparter, som Java, Silverlight og Adobe Reader, bliver deaktiveret som standard. De kan altså ikke starte, medmindre brugeren eksplicit godkender det.

Det pågældende indhold vises i første omgang som en grå boks på websiden. Brugeren skal selv klikke på denne boks og kan så vælge, om plugin-indhold kun skal være tilladt én enkelt gang eller altid på denne side.

I et blogindlæg fortæller Mozilla, at fejl i eksterne plugins er den hyppigste årsag til nedbrud i Firefox-browseren. Desuden kan de gøre hele systemet langsommere.  

Men det mest alvorlige problem er, at der er mange sikkerhedshuller i Java, Adobe Reader og andre plugins. Det gælder især, hvis man bruger ældre versioner, som ikke er opdateret.

Mozilla fortæller, at sikkerhedsfunktionen nu bliver aktiveret for alle plugins bortset fra den seneste version af Flash.

Firefox-browseren har understøttet "Click to Play" siden version 17, men indtil nu har det kun været bestemte ældre og usikre plugins, der blev blokeret.

Mozilla erklærede allerede sidste år krig mod plugins. Der har især været mange sikkerhedsproblemer med Java. Sidste år blev en trojaner spredt til mere end en halv million Mac-computere gennem et Java-sikkerhedshul. Men det er svært at undvære Java, især for danske brugere. Den fælles login-platform NemID anvender nemlig en Java-applet.

I Googles browser Chrome bliver forældede plugins også blokeret. Der kommer en advarsel, hvis man ikke har installeret de seneste opdateringer.

Microsoft har også taget fat på problemet. Metro-udgaven af Internet Explorer 10 i Windows 8 understøtter ikke længere plugins - her må man klare sig med webapplikationer og HTML5. Men der findes også en klassisk desktop-udgave, hvor det stadig er muligt at køre plugins.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S