Mand stjal nøgenfotos og truede kvinder til at strippe på cam

Hundredvis af kvinder blev afpresset med nøgenbilleder. Manden risikerer nu at sidde i fængsel resten af sit liv.

Artikel top billede

FBI har nu anholdt en 27-årig mand i en usædvanlig sag om seksuel afpresning på nettet - også kaldet "sextortion". Den anholdte Gary Kazaryan anklages for at have hacket mindst 350 kvinders mailkonti for at finde nøgenbilleder. Herefter har han truet med at lægge billederne ud på nettet og afpresset kvinderne til at posere nøgen på webcam.

I en pressemeddelelse fortæller det amerikanske justitsministerium, at manden nu kan risikere op til 105 års fængsel.

Det menes, at Kazaryan også har hacket hundredvis af Skype- og Facebook-konti, og han har ændret kodeordene, så de oprindelige ejere ikke længere kunne få adgang til deres konto.

Kazaryan har så gennemsøgt de forskellige konti og mailarkiver for at finde billeder af afklædte kvinder eller navne og kodeord for deres venner.

Med disse informationer har Kazaryan så overtaget kvindernes identitet online og sendt beskeder til vennerne i deres navn, hvor han forsøgte at overtale dem til at smide tøjet og sende nøgenbilleder.

De indsamlede billeder er efterfølgende brugt til at true kvinderne, som blev tvunget til at vise deres bryster på Skype.  

Hvis offeret har nægtet at vise sig nøgen på Skype, har Kazaryan angiveligt lagt nøgenbilleder ud på personens Facebook-profil.

Efterforskerne har fundet mere end 3.000 nøgenbilleder på hans computer. Nogle af dem er stjålet fra forskellige online-konti, og nogle af dem har han selv taget på Skype.

FBI har endnu ikke identificeret alle de kvinder, der kan være krænket i denne sag. Kazaryan blev anholdt uden dramatik tirsdag morgen af FBI-agenter, og han er nu sigtet for computer-indbrud og identitets-tyveri af særlig svær karakter.

Han er ikke den første it-kriminelle, der forsøger at aflure kvinder på nettet. Der har været flere sager om hackere, som har udspioneret deres kvindelige ofre med webcams eller ligefrem afpresset dem til at tage nøgenbilleder af sig selv.

I en af de mest groteske sager blev en ung mand sidste år dømt for at installere spyware på kvinders computere og lokke dem til at placere maskinen i badeværelset. Hans program viste en falsk fejlmeddelelse, der opfordrede til at placere computeren i nærheden af varm damp for at rense den.

Mange af ofrene troede på denne meddelelse og stillede computeren ind i badeværelset, mens de tog brusebad.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank