Nvidia: Sådan har vi udviklet vores håndholdte spil-computer

Få uger inden præsentationen af spilcomputeren Project Shield havde Nvidia stadig kun en prototype fyldt med fejl. Men det nye produkt blev færdig imod alle odds.

Artikel top billede

En af de store overraskelser på Consumer Electronics Show i Las Vegas tidligere i denne måned var den håndholdte spilkonsol Project Shield fra Nvidia. Den ligner en konkurrent til Nintendos 3DS og PS Vita fra Sony. Nu fortæller Nvidia om arbejdet med at bygge den nye konsol i et langt indlæg på sin blog.

Shield indeholder den nye Tegra 4 chip, som Nvidia selv betegner som  "verdens hurtigste mobile processor". Den indeholder fire A15 cpu-kerner (ARM), 72 grafik-kerner og et integreret 4G LTE-modem. I forhold til Tegra 3 er antallet af grafik-kerner seksdoblet.

Den nye spilcomputer har et fem-tommers multitouch-display med 720p og de typiske knapper og kontrolpinde, som man kender fra spilcontrollere. På bagsiden er der en mikro-USB-port og HDMI.

Den kører med Android (Jelly Bean), og batteriet skulle holde i mellem 5 og 10 timer (eller det dobbelte, hvis man kun spiller video).

I sit blogindlæg beskriver Nvidia, hvordan den første prototype blev skruet sammen på rekordtid. Det var ikke meget mere end "en spilcontroller der var sat fast på en smartphone med træ".

I december sidste år havde man stadig ikke et fungerende produkt - men præsentationen skulle ske på CES i begyndelsen af januar. En af de vigtigste udviklere sagde sit job op, og Nvidia måtte flyve folk ind fra Kina for at få projektet færdigt. En ny leder for projektet blev fundet i Oregon, og han har boet på hotel i Silicon Valley lige siden.

Shield indeholder komponenter, der er fremstillet i Kina, Taiwan og Østrig, og de blev sendt med pakkekurer for at nå frem til tiden.

Den 18. december kunne Nvidia-chef Jen-Hsun endelig tage de første to fungerende prototyper i øjesyn.

"Der var fejl. Nogle af dem var smertefulde. Andre var sjove. Når Jen-Hsun skiftede til en ny app - foran et helt rum fuld af udviklere - kom der et højt "swish" ud af enhedens højtalere. Det blev hurtigt døbt "Kung Fu" skiftet," hedder det i bloggen.

Der var kun 19 dage tilbage til at få rettet fejlene og bygget et færdigt produkt, der kunne præsenteres på CES. Nvidia-udviklerne overtog en del af en lokal fabrik i Silicon Valley, og det lykkes at få Shield færdig hen over julen.

Men Nvidia har endnu ikke sat en dato på, hvornår Shield kan købes. Det nye produkt kan markere et afgørende vendepunkt for Nvidia, der er mest kendt for sine grafikchips. Nu vil selskabet selv fremstille forbruger-elektronik og satse på det mobile spilmarked med sin Shield-computer.

Annonce

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S