ComOFF: Sådan får Facebook sine 'geniale' ideer

Hvordan kan det være, Facebook ofte finder på de mest besynderlige ændringer af det sociale netværk. Svaret er simpelt: fokusgruppen fra helvede.

Artikel top billede

Hvordan udvikler man bedst verdens største sociale netværk? Man bruger naturligvis en fokusgruppe, der kan komme med input til forandringer og forbedringer.

Sådan gør de fleste store virksomheder, når det gælder om at udvikle nye eller eksisterende produkter.

Men i Facebooks tilfælde er spørgsmålet: Hvem pokker deltager i fokusgruppen?

For det er synd at sige, at Facebook er gået fra den ene pr-sejr til den anden med introduktionen af nye funktioner og ikke mindst den tvivlsomme håndtering af ens private data.

I denne video kan du se et bud på, hvordan Facebooks fokusgruppe hjælper det sociale netværk med at finde på det ene 'geniale' tiltag efter det andet.

Det er fokusgruppen fra helvede.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S