ComOFF: Sådan får Facebook sine 'geniale' ideer

Hvordan kan det være, Facebook ofte finder på de mest besynderlige ændringer af det sociale netværk. Svaret er simpelt: fokusgruppen fra helvede.

Artikel top billede

Hvordan udvikler man bedst verdens største sociale netværk? Man bruger naturligvis en fokusgruppe, der kan komme med input til forandringer og forbedringer.

Sådan gør de fleste store virksomheder, når det gælder om at udvikle nye eller eksisterende produkter.

Men i Facebooks tilfælde er spørgsmålet: Hvem pokker deltager i fokusgruppen?

For det er synd at sige, at Facebook er gået fra den ene pr-sejr til den anden med introduktionen af nye funktioner og ikke mindst den tvivlsomme håndtering af ens private data.

I denne video kan du se et bud på, hvordan Facebooks fokusgruppe hjælper det sociale netværk med at finde på det ene 'geniale' tiltag efter det andet.

Det er fokusgruppen fra helvede.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S