Skynd dig: Sidste chance for at købe Mac Pro

Nu forsvinder Mac Pro computeren. Den overholder ikke EU-reglerne for produkt-sikkerhed.

Artikel top billede

Fra den 1. marts 2013 er det slut med at sælge den stationære Mac Pro computer i EU. Det fortæller Apple til Macworld. Det skyldes en ændring til de gældende regler for produkt-sikkerhed, som betyder, at Mac Pro ikke længere lever op til kravene.

Apple har kontaktet sine salgspartnere i EU og informeret dem om, at alle bestillinger på Mac Pro skal sendes senest den 18. februar. Leveringerne slutter så den 1. marts.

Det nye salgsstop gælder også for en række andre europæiske lande, som ikke er medlem af EU, herunder Norge og Schweiz.

Det er en ændring i den såkaldte IEC 60950-1 norm, der nu tvinger Apple til at stoppe salget. Helt konkret er der tale om skærpede krav til beskyttelsen af de elektroniske porte og blæserne.

Det kræves blandt andet, at blæserne skal være beskyttet af et gitter både indvendig og udvendig. Men Mac Pro indeholder ikke et sådant indvendigt gitter.

Der har været spekulationer om, at Apple helt vil droppe sin Mac Pro-serie, som fik den sidste betydelige opgradering i 2010.

Apple-chef Tim Cook lovede sidste år, at der kommer helt nye modeller i 2013. Men der er ingen konkret dato for, hvornår de skal lanceres.

Det betyder så, at europæiske kunder må undvære den stationære Mac-computer, indtil Apple er klar med en ny model der overholder reglerne.

Apple understreger at Mac Pro er det eneste af selskabets produkter, der ikke overholder de nye regler, og denne computer kan også fortsat sælges i resten af verden.

Den dyreste Mac Pro model med to 2,4 GHz seks-kerne Intel Xeon processorer, 12 GB hukommelse og 1 terabyte harddisk samt ATI HD 5770 grafikkort koster i øjeblikket 30.000 kr. i den danske Apple-butik.

Denne konfiguration kan dog ændres, så computeren får op til 64 GB hukommelse, fire harddiske og dobbelte grafikkort.

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS