Skynd dig: Sidste chance for at købe Mac Pro

Nu forsvinder Mac Pro computeren. Den overholder ikke EU-reglerne for produkt-sikkerhed.

Artikel top billede

Fra den 1. marts 2013 er det slut med at sælge den stationære Mac Pro computer i EU. Det fortæller Apple til Macworld. Det skyldes en ændring til de gældende regler for produkt-sikkerhed, som betyder, at Mac Pro ikke længere lever op til kravene.

Apple har kontaktet sine salgspartnere i EU og informeret dem om, at alle bestillinger på Mac Pro skal sendes senest den 18. februar. Leveringerne slutter så den 1. marts.

Det nye salgsstop gælder også for en række andre europæiske lande, som ikke er medlem af EU, herunder Norge og Schweiz.

Det er en ændring i den såkaldte IEC 60950-1 norm, der nu tvinger Apple til at stoppe salget. Helt konkret er der tale om skærpede krav til beskyttelsen af de elektroniske porte og blæserne.

Det kræves blandt andet, at blæserne skal være beskyttet af et gitter både indvendig og udvendig. Men Mac Pro indeholder ikke et sådant indvendigt gitter.

Der har været spekulationer om, at Apple helt vil droppe sin Mac Pro-serie, som fik den sidste betydelige opgradering i 2010.

Apple-chef Tim Cook lovede sidste år, at der kommer helt nye modeller i 2013. Men der er ingen konkret dato for, hvornår de skal lanceres.

Det betyder så, at europæiske kunder må undvære den stationære Mac-computer, indtil Apple er klar med en ny model der overholder reglerne.

Apple understreger at Mac Pro er det eneste af selskabets produkter, der ikke overholder de nye regler, og denne computer kan også fortsat sælges i resten af verden.

Den dyreste Mac Pro model med to 2,4 GHz seks-kerne Intel Xeon processorer, 12 GB hukommelse og 1 terabyte harddisk samt ATI HD 5770 grafikkort koster i øjeblikket 30.000 kr. i den danske Apple-butik.

Denne konfiguration kan dog ændres, så computeren får op til 64 GB hukommelse, fire harddiske og dobbelte grafikkort.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S